Dnes vyšlo 15 článků

Pro praktické obchodování vyzkoušejte virtuální měnu Bitcoin

Pro praktické obchodování vyzkoušejte virtuální měnu Bitcoin

Bitcoin je virtuální obitcoin1;pensource měna, která vznikla roku 2009. Na rozdíl od většiny současných měn je deflační a velmi těžko ovladatelná, takže je poměrně odolná proti různým účelovým machinacím.

Historie

Bitcoin vytvořil v roce 2009 Satoshi Nakamoto, jedná se o pseudonym. Autor Bitcoinu se zcela odmlčel v roce 2010. V současnosti na programování, údržbě a správě Bitcoinu pracuje několik programátorů a časem vzniklo i několik dalších klientů pro obsluhu měny. Bitcoin se samozřejmě rozjížděl zvolna, ale zejména od roku 2011 roste jeho cena velmi prudce a začíná se rozšiřovat.

Fungování Bitcoinu

Bitcoin je virtuální měna, ale zároveň je to název programu, který s měnou pracuje. Bitcoin nemá žádnou centrální banku ani vydavatele, spravuje se v P2P síti a je chráněn vynikajícím šifrováním. Jedná se o měnu deflační, která má konečný počet Bitcoinů v oběhu. Aby bylo možné platit, lze Bitcoiny dělit na velmi malé zlomky.   Bitcoiny lze směnit v některých směnárnách i za běžné peníze, popřípadě s nimi lze u vybraných prodejců platit a obchodovat mezi jednotlivými uživateli. Kurz Bitcoinu je zatím poměrně nestálý a často se mění.

Praktické obchodování s Bitcoinem

Bitcoin lze používat anonymně, i když anonymita nemusí být úplná. Uživatel má vždy privátní a veřejný klíč a pomocí toho se posílají a ověřují transakce. Každý uživatel může mít libovolné množství adres, které fungují jako čísla účtů. Z těchto účtů potom může platit či směňovat Bitcoiny za jinou měnu. Účet je anonymní, ovšem pouze v případě, že nikde nezveřejníte svoji skutečnou identitu.  

Jak vznikají Bitcoiny? Peníze vznikají postupným řešením složitého hash problému, který navíc neustále roste, protože se úlohy sčítají a každá další je těžší. Lidé, kteří tyto úlohy vyřeší, získají Bitcoin, čímž se navýší počet Bitcoinů v oběhu. Postupným zvyšováním obtížnosti se zpomaluje růst počtu Bitcoinů v oběhu. Současné odhady počítají s „vytěžením“ většiny Bitcoinů do roku 2030 a úplným vytěžením v roce 2140. Celkové množství Bitcoinů je konečné a dosahuje necelých 21 miliónů.

Uživatelé, kteří řeší úlohy a vytváří tak Bitcoiny, se nazývají počeštěle „minéři“. Anglický termín je miner a znamená horník či těžař, odtud i termín „těžba“, jež je užívaný při řešení úloh. Současné úlohy jsou však již velice obtížné, proto se dnes vytváří tzv. „mining pool“, což jsou skupiny minérů, kteří řeší jednu úlohu společně a potom se o odměnu rozdělí. Výpočetní síla minérů také zajišťuje bezpečnost celé měny.

Zabezpečení Bitcoinu

Teoreticky lze šifrování Bitcoinu prolomit, ale základní úvaha je ta, že většina HW je držena poctivými uživateli a pokusy o prolomení hrubou silou proto nebudou fungovat. Prolomení Bitcoinu je s postupem času stále těžší, protože je v síti stále více uživatelů a ti zvyšují výpočetní sílu systému. Případný útočník si navíc moc nepomůže, protože bude schopen pouze ovlivňovat svoje transakce (například použít jeden Bitcoin vícekrát), ale nebude schopen transakce potvrzovat ani získávat cizí Bitcoiny.

Kontroverze Bitcoinu

Proti Bitcoinu se samozřejmě zvedla i řada námitek. Část jsou námitky technického charakteru, ovšem na vývoji a zabezpečení měny se průběžně pracuje a její skutečnou bezpečnost prověří až čas. Druhou skupinou jsou námitky o nekontrolovatelnosti, možnostech zneužívání či ekonomické námitky. Ty jsou však často velmi směšné, protože současné měny kontrolují téměř výhradně bankovní korporace a mohou je libovolně vytvářet.

Zároveň s měnou obchodují jako s komoditou, čímž vytváří umělé tlaky na kurzy měn. Z tohoto pohledu je Bitcoin až neuvěřitelně bezpečný. Anonymita pochopitelně leží v žaludku zejména politikům, protože jim nejde ani tak o kontrolu kriminality, jako o možnost daňových úniků. Bitcoin totiž nelze nijak snadno sledovat ani ovládat. Naopak běžný uživatel by měl Bitcoin ocenit, protože konkurence měnových systémů zvyšuje tlak na bezpečnost a chrání majitele například proti různým zestátněním, kurzovním hrátkám bank a měnovým reformám.

Kurz měny Bitcoin

Kurz Bitcoin měny vůči dolaru a euru, za který se měna obchoduje na tzv. Bitcoin burzách, je zatím výrazně nestabilní a je ovlivňován i takovými událostmi jako jsou bezpečnostní incidenty související s Bitcoin a vyvinutí efektivnějších technologií pro Bitcoin mining apod.

Komentáře

Nahoru