Co to je barter a jak funguje ?

Barterový obchod je založen na výměnném sytému. Zadavatel reklamy za mediální prostor neplatí, ale jako protihodnotu poskytuje své zboží nebo služby.

Barterové obchody jsou nejzákladnější kompenzací obchodů. Před vynálezem peněz bylo barterové obchodování  jedinou možností, jak uskutečnit obchod.

Příklad barterové obchodu: Na Vašem pozemku se bude točit reklama na pivo. Místo peněz Vám společnost poskytne pivo na rok zdarma.  Medialní firmy si například můžou bartnerový obchod poskytovat vzájemně. Na TV stanici poběží reklama na noviny, ve kterých bude reklama na danou televizní stanici.

hand-shake-hands-224-l

Ke spolupráci může dojít tehdy, pokud se vzájemně setká nabídka a poptávka dvou subjektů na trhu.

Při barterovému obchodu se vyvažují hospodářské směny, protože se nezapojí všeobecné prostředky směny (zlato, peníze).  V právu České republiky jsou barterové obchody upraveny prostřednictvím směnné smlouvy.

 Ke spolupráci  může dojít tehdy, pokud se vzájemně setká nabídka a poptávka dvou subjektů na trhu. Pokud jedna ze stran nemá to o co má druhá strana zájem, lze směnu uskutečnit dalšími způsoby:

  • přes prostředníky, kteří skladují směňované zboží a obchodují s ním
  • vytvořením virtuální směnné jednotky (např. barterový dolar), která je ekvivalentem používaným při směně obdobně jako v parciálních měnových systémech, které nejsou zaštítěny státní autoritou.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru