Co se to děje v Kamenných Žehrovicích? Škola má z ostudy kabát a sociální sítě šílí

Co se to děje v Kamenných Žehrovicích? Škola má z ostudy kabát a sociální sítě šílí

Málokdy vzbudí zpráva o rekonstrukci budovy školy větší pozornost, ta nedávno provedená v obci Kamenné Žehrovice na Kladensku však vyvolala doslova poprask. Na sociálních sítích se objevila fotografie „před a po“ a vzápětí se zvedla vlna nesouhlasných reakcí a kritiky, která si v mnoha případech skutečně nebere servítky.

Už jste o tom taky slyšeli?

Až se za pár dní žáci z Kamenných Žehrovic po prázdninách vrátí do lavic, budou z nich takřka celebrity. Mohou se totiž pyšnit tím, že navštěvují  zřejmě vůbec nejslavnější školu v republice. Za všechno přitom může jedna nepovedená stavební úprava. A proč o tom najednou mluví celé Česko? Díky sociálním sítím. Právě ty opět ukázal svou sílu, neboť skrze hromadné sdílení snímků nové fasády školní budovy dokázaly přitáhnout pozornost nejen médií, ale i běžných uživatelů včetně těch, kteří se jinak o problematiku stavebních slohů příliš nezajímají. Zpráva o tom, jak byla secesní budova zdobená působivými sochami převlečena do ne zrovna dvakrát slušivého polystyrenového kabátku, se objevila na všech hlavních zpravodajských kanálech v zemi.

Horší než Stalinův pomník

Jako první na celou záležitost upozornil na Facebooku influencer Ondřej Chutný, kterého v současnosti sleduje něco přes pět tisíc lidí. Fotografii okomentoval slovy „Gratulace všem zúčastněným géniům a lidem, co „mají nápady“. Na tohle už fakt slova nestačí.. Myslím, že tu máme rekonstrukci roku a adepta na cenu Archwars.“ Příspěvek okamžitě pohoršil desítky followerů a ty díky vlastním komentářům (již bezmála tisíc) a sdílení (necelé tři tisíce) takřka během okamžiku dokázali zahltit virtuální prostor českého internetu jediným tématem. K rekonstrukci se vyjadřují laici i odborníci, vzácně se však shodnou. I kdyby si někdo dal tu práci a přečetl všechny reakce, které se na vedení města po takovém „faux pas“ sesypalo, pravděpodobně by nenašel jediný souhlasný názor. Hlášky jako „Po zbourání Stalinova památníku je toto asi největší a nejstrašlivější pomník lidské hlouposti a malosti v České republice (opět Ondřej Chutný) patří k těm nejslušnějším.

Jako z učebnice internetového marketingu

Nejvíce kritiky bylo pochopitelně mířeno na facebookovou stránku školy, která se rozhodla věci čelit a zveřejnila příspěvek odkazující rozlícené uživatele na zastupitelstvo Kamenných Žehrovic. To je podle vedení školy za rekonstrukci zodpovědné jakožto zřizovatel a majitel budovy. Málokterý kritik se však s tímto strohým vyjádřením dokázal ztotožnit a většina jich poukazuje na to, že vedení školy již dříve se stanoviskem obce souhlasilo a rekonstrukci schválilo.
Ať už je vina na jedné či druhé straně, jedno je jisté: tenhle případ se navždy zapíše do dějin. A to nikoliv z důvodů mimořádně nepovedeného architektonického záměru, ale kvůli vodopádu reakcí, který taková zdánlivá „maličkost“ dokáže spustit díky sociálním sítím. Je to jen další z případů toho, že v době internetu si člověk nemůže být ničím jistý a slovo „soukromí“ se stává značně diskutabilním pojmem.

Případ se stal jako již tradičně zdrojem inspirace pro internetové vtipálky. Takhle si s ním pohrál například komentátor Hospodářských novin David Klimeš, když připomněl nechvalně proslulou kauzu ze Španělska. V tamějším městě Borja se v roce 2012 uklízečka kostela rozhodla sama „zrestaurovat“ fresku z 19. století.  Jak je vidět, výsledek její práce budí zájem dodnes. Dopadne podobně i škola v Kamenných Žehrovicích?

 

Zdroj: Marketing journal

Po maturitě zamířila na Filosofickou fakultu UK a potom se vrhla do psaní. Přispívá na řadu webů i tištěných časopisů, věnuje se copywritingu a hraje si s češtinou. Taky miluje čtení, takže týdně přelouská tři čtyři romány. Když právě nedělá nic z toho, vypomáhá v prodejně ovoce a zeleniny nebo sportuje. Zajímá se o média, psychologii a historii obyčejných věcí. Je nekuřačka a abstinentka, miluje mrkev a nesnáší kmín.

Komentáře

Nahoru