Dnes vyšlo 15 článků

Co se stalo s centrálním stupněm Falconu Heavy?

Ptal se celý internet po úspěšném startu Falconu Heavy. Odpověď dorazila až o několik hodin později, kdy Elon Musk na tiskové konferenci prozradil, že centrální stupeň spadl do moře. Dnes, díky novému videu, SpaceX ukázalo, jak to vypadalo z pohledu plošiny.

Elon se v pátek ukázal na festivalu SXSW (South by Southwest), kde ukázal video o Starmanovi a Falconu Heavy, které vytvořili tvůrci sci-fi seriálu Westworld. Některá média jej odsoudila za to, že rozbil festival svou ‘raketovou vědou’, nicméně se mu podařilo vystřihnout zajímavý inspirativní proslov:

Po světě se neustále děje spousta hrozných věcí. Máme hodně problémů, které je potřeba vyřešit, ale život nemůže být jen o řešení jednoho problému za druhým. Jsou potřeba věci, které nás inspirují a díky kterým rádi vstáváme ráno z postele, protože se cítíme součástí lidstva. Proto jsme tohle udělali.

Ciolkovskij, jeden z prvních ruských raketových vědců, měl skvělé rčení: „Země je kolébkou lidstva, ale v kolébce nemůžete zůstat napořád.“ Nastal čas se posunout dopředu a stát se civilizací, která cestuje ke hvězdám a rozšiřuje lidské vědomí. To je pro mě hrozně vzrušující a jsem díky tomu rád, že jsem naživu. Doufám, že to cítíte stejně.

Co se stalo s centrálním stupněm?

Spadl do moře. Jak ukazuje video výše. Z technologického pohledu došlo k tomu, že dvěma krajním motorům centrálního stupně došla samozápalná směs (tzv. TEA-TEB), takže je nebylo možné před přistáním znovu zažehnout. Centrální stupeň pak neměl šanci zbrzdit sám sebe a v rychlosti 480 km/h spadl do moře, pár metrů od přistávací plošiny.

Zdroj: ElonX, The Verge / Foto: CNET

Komentáře

Nahoru