Dnes vyšlo 1 článků

Co se děje s autorskými právy, když na Facebook nahrajete svou fotku?

Přemýšleli jste také někdy, co se stane s autorskými právy fotografie, když ji nahrajete například na Facebook nebo nějakou jinou sociální síť? Pokud ano, jste tu správně.

Facebook není jen sociální síť, ale dle statistik i jedno z největších skladišť multimediálního obsahu. Nejlepší příklad za všechny jsou fotografie, za ty roky se jich tam nahromáždilo přes 400 miliard, což je celkem úctyhodné číslo. Avšak přemýšleli jste někdy, co se s takovou fotkou stane, když ji na sociální síť nahrajete? Čí budou autorská práva? Vaše nebo Facebooku?

Odpověď je naprosto jednoduchá, fotografie (spolu s autorskými právy) zůstávají vám. Facebook tedy nezískává žádná práva pro vaše fotografie a nemůže je prodávat a ani jakkoliv koměrčně používat.

Facebook a autorská práva

Kdo má práva k vašim fotografiím na Facebooku?

Někteří “experti” také tvrdí, že jakmile nahrajete na Facebook fotku, může je kdokoliv z vaši přátel (a ostatních uživatelů) volně používat. Další blbost, proto ještě jednou raději zdůrazňuji - když nahrajete na Facebook fotku, vlastníky autorských práv jste jen vy.

Trošku odborněji (aneb, co říkají Podmínky)

Konečně k tomu zajímavějšímu, o co se vždy můžete opřít. A to jsou Podmínky užití, které jsou pro běžného uživatele poměrně složité a nečitelné. Sociální gigant si dal proto tu práci a převedl to do trošku čitelnější formy, kterou elegantně nazval “Prohlášení o právech a povinnostech”.

Pro nás podstatné je druhé prohlášení, kde se hned ze začátku píše: “Jste vlastníkem veškerého obsahu a informací, které na Facebooku zveřejníte.”

Facebooku však dávate licenci

V již zmiňovaném bodu Prohlášení naleznete i pár výjimek, které se týkají práv. Tady je jedna z nich:

“K obsahu chráněnému právy k duševnímu vlastnictví, jako jsou fotografie a videa (obsah podléhající duševnímu vlastnictví, DV), nám výslovně udělujete následující oprávnění, v souladu s vaším nastavením soukromí a nastavením aplikací: udělujete nám nevýhradní, přenosnou, převoditelnou, celosvětovou bezúplatnou (royalty-free) licenci na použití veškerého obsahu podléhajícího DV, který zveřejníte na Facebooku nebo v návaznosti na něj (Licence k DV). Tato licence k DV končí, jakmile svůj obsah podléhající DV odstraníte ze svého účtu, s výjimkou případů, kdy jste tento obsah sdíleli s ostatními (pokud jej také oni neodstranili).”

A co to znamená? V první části Facebook vysvětluje, že mu udělujete nevýhradní, přenosnou, převoditelnou, celosvětovou bezúplatnou licenci, ta mu umožní ukazovat vaši fotografii ostatním uživatelům, tedy přátelům. Bylo by vám asi na nic nahrávat fotku na sociální síť, kterou byste ve výsledku viděli jen vy. Druhá část prohlášení se věnuje tomu, co se stane po odstranění fotografie. Všimněte si, že zde Facebook zdůrazňuje, že po smazání fotky nemá žádné pravomoce s fotografií jakkoliv nakládat.

K tomu lze i zmínit, že Facebook tím nezískává ani žádná práva pro komerční použití. Tedy nemůže využívat vaše fotky pro reklamy apod. Má právo fotografie jedině šířit a to podle toho, jak si sdílení nastavíte.

Facebook vás nemůže využívat ani pro komerční účely

Facebook vás nemůže využívat ani pro komerční účely

Existuje jen jedna fotka, kterou Facebook MŮŽE používat pro reklamu

Facebook nemá právo využívat vaše fotky pro reklamu, toto však neplatí u profilové fotografie. Tu může totiž použít v souvislosti, že se vám něco (nějaká stránka, reklama, produkt) líbí. To se dá samozřejmě vypnout přímo zde.

Už jdeme do finále!

A máme tu menší shrnutí. Dnes jsme si trošičku nastínili, jak Facebook pracuje s fotografiemi. Pro jistotu ještě jednou opakuji, že autorská práva zůstávají VŽDY tomu, kdo fotografii na sociální Facebook nahrál. A jeho uživatelé či vaši přátelé nemohou vaše fotky používat bez vašeho souhlasu a vědomí.

Zdroj: Sellaholicspostimg

Komentáře

Nahoru