Co odhalí domácí genetický test?

Moderní nástroj 23andME získal název podle 23 párů lidských chromozómů, které představují nositele informací o fyzické a psychické podobě člověka. Společnost 23andME vznikla v Kalifornii. Vybudovala bohatou databázi genů, na jejímž základě vyhledává léky na zákeřná onemocnění, se kterými si moderní medicína neví rady.

Jaké množství DNA máte společné s neandrtálcem? Odkud přesně pocházíte? Stojí za onemocněními, které se přenáší na děti, nějaká genetická mutace? Vše odhalí jednoduchý genetický test 23andME. Ve své podstatě se jedná o zkumavku, do které vložíte své sliny, a zkumavku odešlete zpět do laboratoře. Proces vyjde na 199 dolarů. A sami můžete zvolit, zda zůstanou výsledky testu soukromém či zda mohou být zapojené do genetického výzkumu.

01

Domácí genetický test 23andME

Američanka Lydie se rozhodla, že domácí genetický test vyzkouší ze zvědavosti. Také chtěla přispět k vědě. Objednala si zkumavku s návodem k použití. Nicméně nasbírat velké množství slin nebylo snadné a zabralo jí to téměř půl hodinu. Poté vyplnila online formulář, ve kterém uvedla informace o tom, jak se s výsledky může nakládat. Čekala sedm týdnů, než obdržela online výsledky. Dokument obsahoval 60 různě zaměřených zpráv.

02

Zkumavku musela naplnit slinami.

Geneologický výzkum

Geneologický výzkum jí prozradil, že geny sahají až do severozápadní Evropy. Tyto informace jsou získávány na základě třiceti skupin lidí, kteří v této oblasti žijí již několik generací, skupin, jejichž generace v této oblasti žili po určitou dobu a skupin, které mají z této oblasti své předky.

Vybrané části DNA se porovnávají s informacemi do té doby, než se nenajde s konkrétní oblastí shoda. Můžete se tak dozvědět, zda se v dané oblasti nenachází vaši rodinní příslušníci.

Fyziologický výzkum

Dále se v testech prolíná fyziologická stránka, která zkoumá geny a proteiny předurčující lepší schopnost sprintu či silových aktivit. Lydie zjistila, že nemá dva druhy proteiny asociované s olympijskými běžci, a proto běh není její parketou. Dokonce sama přiznala, že není v běhu příliš dobrá.

Kalifornská společnost 23andME varuje, že testy nedokážou rozpoznat veškeré varianty složení svalů, stejně tak nedokážou zjistit veškeré vlivy životního stylu na jejich stav.

Barva očí, barva a struktura vlasů

Aniž by došlo k fyzickému kontaktu s testovanou osobou, genetický test odhalil barvu očí, barvu a strukturu vlasů, barvu a strukturu pokožky, tvar tváře a podobně. Lydie se například dozvěděla, že existuje 99% šance, že nebude mít zrzavé vlasy, přestože její matka a sestra zrzavé vlasy mají. Narodila se s hnědými vlasy s nádechem červené. Nicméně není vyloučené, že její děti by nemohly mít zrzavé vlasy.

03

Její obličej, barva očí a vlasů.

Nebezpečné variace genů

Lydie se nakonec dostala k nejzajímavější sekci – nebezpečné variace genů, které by mohly zdědit její potomci. Tento test uvedl, že nemůže diagnostikovat zdravotní stav subjektu a nemůže předpovědět přítomnost BRCA genu, který stojí za rakovinou prsu. Dále test neodhalí předpoklad na vyvinutí Alzheimerovy choroby.

Lydie si tyto informace nechala pouze pro sebe a o výsledky se nedělila.

04

Informace o kariéře.

Zdroj / Foto: Business Insider

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru