Co očekávat od nového Xboxu?

Dnes v 19:00 bude představen nový Xbox. Už je opravdu načase, protože Nintendo Wii U se prodává již půl roku, Sony ohlásilo Playstation 4 na konci února. Dnes večer se tedy dozvíme pravdu o nástupci Xboxu 360. Co očekávat?

Název?

Jméno nového Xboxu je jedním z nejvíce spekulovaných detailů a zdá se, že to nikdo stále přesně neví. Nový Xbox nese kódové označení „Durango“ (na tom se všechny zdroje shodují), ovšem je velmi nepravděpodobné, že by toto jméno přetrvalo i do doby, kdy Xbox přijde do prodeje. Nejhledanějším výrazem v souvislosti s novým Xboxem je však trochu neoriginální „Xbox 720“.

Ovšem jsou tu i spekulace o „Xbox Infinity“, „Xbox Fusion“, „Xbox 8“ (v návaznosti na Windows 8, ale uvidíme, zda bude Microsoft tyto dvě věci chtít motat dohromady) nebo jednoduše „Xbox“. Nějaké označení ale asi bude muset mít.

Ať je to tedy nakonec cokoliv, musíme si přiznat, že Microsoftu se výborně podařilo udržet to pod pokličkou. A poskytl také dost zmatku k tomu, aby lidi nechal hádat.

Hardware

Dnešní představení Xboxu se pravděpodobně zaměří především na výkonné vnitřní komponenty. S největší pravděpodobností ho bude pohánět osmijádrový x64 procesor od AMD s taktem 1,6 GHz. Bude prý obsahovat 8 GB RAM DDR3 a Blu-ray disk s kapacitou 50 GB.

To znamená, že příští Xbox bude svými vnitřnostmi velmi podobný PlayStationu 4. Pro vývojáře by to mohla být dobrá zpráva, protože by pak bylo jednodušší vyvíjet napříč oběma platformami. Rozhodně to ale neznamená, že konzole mezi sebou nebudou vést války o zákazníky.

Pokud jde o ovladač, Xbox 360 má pravděpodobně ten nejlepší, tak by bylo hloupé ho měnit. Sony však zčásti integroval dotykové ovládání, takže by mohlo nastat nějaké překvapení v tomto.

Stále se také zlepšuje technologie rozpoznávání lidí a tvarů. Nejdůležitějším rysem nové generace Xboxu tak bude Kinect. Nový Kinect by měl být schopný přesněji rozlišit hloubku, umístění hráče a gesta rukou. Také by mohl obsahovat technologii sledování očí, i když to je spíše domněnka.

Některé hry a menu v současné době využívají hlasové příkazy pro Kinect. Ty by mohly být významným faktorem i do budoucna.

A nakonec Microsoft nedávno ukázal i technologii se svou IllumiRoom, která používá projektory a kamery, aby vás posunula do světa hry, za hranici televize. Mohlo by to být použito i v dalším Xboxu?

Operační systém a software

Existuje dobrý důvod k podezření, že příští operační systém Xboxu poběží na verzi systému Windows 8. Windows telefony, stolní počítače a tablety, všechno začalo používat rozhraní dlaždic. U nadcházejícího Xboxu je to tak také dost pravděpodobné.

Microsoft se ve své prezentaci pravděpodobně na hry moc soustředit nebude, ovšem s výjimkou Call of Duty. Potvrzeno však bylo již spoustu dalších her jako Assassin’s Creed 4, Ryse od Cryteku, novou Forzu, Destiny od Bungie, Zaklínač 3 nebo nový Thief.

Neustále online

Vyrojilo se obrovské množství spekulací o tom, že příští Xbox bude vyžadovat neustálé připojení k internetu. Tento nápad jeho fanoušci nevzali příliš pozitivně. Tuto pověst také obklopují velké problémy, například zda Xbox zvládne výpadky internetu.

Avšak unikly nějaké vnitřní zprávy z Microsoftu aty uvádí, že některé věci stejně jako hra pro jednoho hráče nebudou vyžadovat přihlášení a konzole si je vědoma omezení s neustálým připojením.

Datum a cena

Microsoft dnes pravděpodobně neoznámí úplně všechny informace, více jich oznámí na E3 v červnu. Konzole se totiž na pulty obchodů pravděpodobně dostane až těsně před vánočními svátky.

Existují fámy o dvou cenových úrovních pro tento nový Xbox. Jeden bude stát 499 dolarů (asi 10 000 Kč), druhý 299 (asi 6000 Kč) dolarů. Levnější verze však bude podmíněna dvouletým úvazkem na předplatné Xbox Live (měsíční platba 10 dolarů – asi 200 Kč).

Nakonec to však všechno může být úplně jinak. Pokud se chcete dozvědět, co z toho byly jenom fámy a co skutečnost, nezapomeňte sledovat online přenos.

Zdroj: mashable.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru