10 faktů, které o systému Windows možná nevíte…

10 faktů, které o systému Windows možná nevíte…

Operační systém Microsoft Windows jistě naši čtenáři velmi dobře znají. Přestože však běží na 92 procentech všech osobních i přenosných počítačů na světě, stále existuje celá řada informací, které běžní uživatelé vůbec neznají. Vybrali jsme deset z nich a věříme, že po jejich přečtení budete zase o něco chytřejší.

Windows 95 byl dodáván i na disketách

Zatímco populární „xpéčka“ se dodávala na standardním CD a jejich nástupci Vista a Seven se dodávají na DVD, tak dnes již historický Windows 95 jste si mohli zakoupit i jako balíček 14 disket s kapacitou 1,44 MB. Celý instalátor se tedy vešel do pouhých 20 megabajtů, což zní v době, kdy systém zabírá několik gigabajtů, poměrně neuvěřitelně. Je však třeba podotknout, že nezanedbatelnou část tohoto objemu zabírají různé textury, obrázky, demonstrační fotografie a zvukové soubory, kterých tento veterán příliš mnoho neobsahoval. Pokud ano, jednalo se spíše o obrázky na pozadí, které na tehdy běžných rozlišeních 640×480 nebo 800×600 bodů s 16bitovou barevnou hloubkou opravdu příliš mnoho nezabíraly. Přesto se jedná o poměrně pozoruhodnou skutečnost, která poukazuje na to, jakým tempem se zvyšují nároky na kapacitu disku a pamětí.

První Windows běžel i na „tři osm šestce“ a je téměř 30 let starý

Ačkoliv se většina lidí domnívá, že prvním Windowsem byla verze 95 zmiňovaná v předchozím odstavci, není to pravda. První verze Windows nesla všeříkající označení 1.0 a spouštěla se přímo z MS-DOSu. Nejednalo se tedy o samostatný operační systém, nýbrž o pouhou grafickou nadstavbu, která přidávala GUI (z anglické zkratky Graphic User Interface – v překladu grafické uživatelské rozhraní), která v podstatě pouze usnadňovala používání DOSu. Nebylo nutné ručně zadávat příkazy, ale nejdůležitější úkony bylo možné dělat pouhou myší, stejně jako dnes – a to již v roce 1985!

První verze Windows však nezaznamenaly žádný větší obchodní úspěch. To se změnilo až s příchodem Windows 3.1, které se konečně začaly nasazovat na více strojů. Postupem času vznikly i další podverze tohoto systému, z nichž můžeme vypíchnout například Windows 3.11, které umožňovaly i skupinovou práci po síti.

Části Windows jsou „vykradené“ z FreeBSD

Systém GNU/Linux se v poslední době pomalu rozšiřuje i do podvědomí běžných uživatelů. Ti zkušenější ví, že je založený na UNIXu (starší předek v podstatě všech dnešních systémů). Málokdo již ovšem ví, že systémů založených na UNIXu je mnohem více – jedním z nich je právě FreeBSD. Ačkoliv i FreeBSD můžete bez problémů používat na svém stolním počítači nebo notebooku, uplatňuje se zejména na serverech, protože je neuvěřitelně stabilní a má opravdu kvalitně implementovanou práci se sítí.

Zdrojový kód FreeBSD není šířen pod licencí GNU/GPL jako jeho bráška GNU/Linux, ale pod licencí pojmenovanou prostě FreeBSD. Tato licence umožňuje, na rozdíl od GNU/GPL, užívat zdrojový kód, který je pod ní šířen, i pro obchodní účely. Je tedy klidně možné FreeBSD pouze upravit, přejmenovat a prodávat jej jako nový revoluční systém.

Microsoft samozřejmě nešel do takových extrémů, ale pouze si z něj vypůjčil právě část starající se o práci se sítí. Vzhledem k tomu, že se nejedná o nic nelegálního nebo nemorálního, netají se tím a veřejně se k tomu přiznává.

Visty byly nejnáročnějším systémem z dílny Microsoftu

Operační systém Windows Vista byl vůbec nejnáročnější operační systém, jaký kdy Microsoft vydal. Zatímco ještě Windows XP bez problémů běžely na stroji s 200 MB RAM a 600 MHz procesorem, na Visty se již doporučovala paměť alespoň gigabajt. Minimální požadavky na Windows 7 zůstaly stejné, nicméně faktem je, že stačí i méně. Podívejte se na graf, který ukazuje, jak se minimální hardwarové požadavky postupně vyvíjely.

Formátování disku za běhu fungovat nebude

Pokud máte v počítači pouze jediný diskový oddíl (v drtivé většině případů označený C), formátování disku se vám za běhu Windows nepodaří. Na C:\ se totiž nachází veškeré systémové soubory, které nelze za běhu odstranit, a příkaz „format c:\“ tedy nic neprovede. Pokud byste chtěli svůj jedinný diskový oddíl zformátovat, bylo by nutné provést to z jiného operačního systému (spuštěného třeba z USB flash disku nebo bootovacího CD).

Dokud běží Windows, můžete tedy zformátovat pouze jednotku, na které není uložený operační systém – typicky například D. Samozřejmě můžete formátovat i diskety, ale dnes již opravdu není mnoho strojů s disketovou mechanikou..

Windows 3.1 používal kooperativní multitasking

Pokud rádi nadáváte, že vám po pádu nějaké aplikace „zamrzly vokna“, věřte, že před pár lety byste u počítače pravděpodobně dostali infarkt. Windows 3.1 totiž používal tzv. kooperativní multitasking. Zjednodušeně lze říci, že pokud v tomto systému dostane nějaká aplikace řízení (procesor nedokáže vykonávat více programů naráz, ve skutečnosti se ve zlomcích vteřiny střídají), je jen na ní, jak dlouho si ho nechá.

V praxi to znamená, že pokud vám na Windows 3.1 nějaká aplikace takříkajíc „zamrzla“, neexistovala šance, že se z toho systém vzpamatuje. Bylo nutné počítač restartovat a doufat, že jste nezapomněli svůj dokument pravidelně ukládat.

Internet Explorer nejde zcela odinstalovat

Někým milovaný, někým proklínaný – takový je webový prohlížeč Internet Explorer. Pokud jste jeho zapálený odpůrce a chcete jej zcela odinstalovat, máte v podstatě jen dvě možnosti – buď si zničit systém a nebo Internet Explorer odinstalovat pouze částečně.

Internet Explorer je totiž hluboce provázaný s celým operačním systémem a má jistou souvislost i s vestavěným správcem souborů.  Ostatně, sami si to vyzkoušejte – stiskněte CTRL + ALT + DELETE, spusťte Správce úloh, přejděte na záložku Procesy a ukončete proces explorer.exe. Uvidíte sami, co se stane – spodní lišta zmizí, na ploše nebudou žádné ikony a celé Windows budou vypadat úplně rozbité.

Až si pohled na „rozbité“ Windows dostatečně užijete, znovu spusťte Správce úloh (CTRL + ALT + DELETE), přejděte na záložku Aplikace a klikněte na tlačítko Nová úloha. Do okénka, které vám vyskočí, napište „explorer.exe“ a odentrujte.

Závěrem snad jen dodáme, že byste to pro jistotu neměli dělat, pokud máte zrovna něco rozpracováno. V nejhorším vždy můžete stroj restartovat, ale tím se můžete připravit i o hodiny neuložené práce.

Windows 95 / 98 / Me  / 2000 byly plně kompatibilní s DOSem

Všechny zmíněné systémy dokázaly plnohodnotně spouštět všechny DOSové aplikace, protože na pozadí Windows v podstatě stále běžel DOS (jen nebyl vidět). Pokud jste si tedy chtěli zahrát starou dobrou klasiku, nebylo třeba používat žádný emulátor (například DOSBox), ale stačilo jednoduše 2x poklepat myší a dále se o nic nestarat…

Další verze Windows již DOS pouze částečně emulovaly a třeba na Windows XP již většinu starých programů bez použití emulátoru nerozběháte.

Windows běží i na bankomatech a pokladnách

Pokud tvrdíte, že Windows je nestabilní křáp, vzpomeňte si na nás, až budete příště platit u pokladny v supermarketu nebo vybírat peníze z bankomatu. Je totiž dost dobře možné, že i na tomto stroji běží Windows.

Jedná se o speciální edici Windows Embedded, která je upravená pro použití v embedded (vestavěných) zařízeních. Například tedy zmiňované bankomaty..

Windows obsahuje tisíce chybových hlášek

Nevidíme je rádi a pěkně nás štvou, ale být tu s námi musí – chybové hlášky. Za ty roky se jich ve Windows nastřádalo neuvěřitelných několik tisíc a pravděpodobně již opravdu ošetřuji všechny možné i nemožné situace.

Nám jen zbývá popřát překladatelům pevné nervy při překládání a taktéž nám, uživatelům, pevné nervy při jejich čtení.

Komentáře

Nahoru