Co o vás všechno vědí sociální sítě

Co o vás všechno vědí sociální sítě

Sociální sítě již dnes získaly takovou popularitu, že jen málokterý dospělý člověk nemá založený alespoň jeden účet. Díky nim můžeme komunikovat s lidmi po celém světě. Co vše o nás ale sociální sítě mohou vědět, kam se naše osobní údaje mohou dostat a jak nebezpečný tento únik informací může být?

Sociální sítě jsou dnes tak populární, že již skoro každý dospělý člověk má účet alespoň na jedné z nich. Díky nim je velice jednoduché komunikovat s lidmi z celého světa. Pomocí mobilních telefonů máme přístup na sociální média kdykoliv a kdekoliv. Sociální sítě pro nás tedy představují určité výhody. Co vše o nás ale mohou sociální sítě vědět?

Telefonní kontakt

Spousta lidí, když mění telefonní číslo, dává tuto informaci svým přátelům skrz sociální sítě. I když je to praktické, myslete také na své soukromí. Neuvádějte své nové telefonní číslo do statusu, aby se ho nedozvěděli i cizí lidé, kteří s vámi nemají nic společného. A pokud nechcete, aby vás každou minutu bombardovaly smsky s reklamním sdělením, neuvádějte své číslo ani na diskuzních fórech, atd.

Místo/Adresa

Ať jste kdekoliv, vaše mobilní zařízení může sloužit jako GPS lokátor a podává pak informaci o tom, kde se právě nacházíte ( v závislosti na nastavení ochrany osobních údajů k vašemu účtu). Toto může být velmi nebezpečné. Pro zvýšení bezpečí udělejte alespoň to, že ignorujete žádosti o přátelství lidí, které z reálného života vůbec neznáte.

Vaše identita

Pouhé napsání vašeho jména do vyhledávače stačí k tomu, aby se někdo jiný na druhé straně díky sociální síti, na které máte svou fotografii, dozvěděl, jak skutečně vypadáte. Sociální média jsou nyní také schopná identifikovat vaši tvář. Může se stát, že se stanete obětí krádeže identity. V loňském roce bylo zaznamenáno 11,6 milionů případů krádeže identity.

Vaše zájmy

Buďte opatrní a promyslete si, než stisknete tlačítko „Like“, co vše se o vás aplikace může dozvědět. Vaše údaje pak firmy mohou využívat k marketingovým účelům, a co hůř, jsou – li známé vaše zájmy, mohou vám chodit lákavé nabídky, které jsou často i podvodné. Proto nevěřte, ale  prověřujte.

like

Přátelé a sítě

Na sociálních sítích často vidí vaše obsahy přátelé vašich přátel. Naříklad na Facebooku nebo Twitteru nastavení soukromí umožňuje toto regulovat. Na některých sociálních sítích to ale není možné.

Transparentnost na sociálních sítích je poměrně veliká. Členství v sociálních médiích je zdarma. Ale za jejich používání zaplatíte, pokud nebudete věnovat pozornost vaší bezpečnosti a dáte tak k dispozici informace o vašem soukromí.Jsou sociální média spása nebo prokletí? O tom rozhodnete vy.

zdroj: socialmediatoday

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru