Dnes vyšlo 15 článků

Co o vás prozradí IP adresa?

Pouze málokdo ví, co je to IP adresa a jaké informace o nás může prozradit. Jedná se o jedinečný online identifikátor, který o vás může prozradit vaši geolokaci, ale dokonce i vaše aktivity na internetu. Může být mocnou zbraní vašeho zaměstnavatele, který tak může zjistit, jakým způsobem využíváte internet v pracovní době.

Asi jste už pojem IP adresa slyšeli mnohokrát. Ale málokdo ví, co vlastně IP adresa znamená a jaké informace o nás může prozradit.  Jedná se o jedinečný online identifikátor. IP adresu má každý počítač. Jednoznačně identifikuje rozhraní v počítačové síti, která používá IP (internetový protokol).

Jak IP adresa vypadá?

Záleží na tom, zda jde o IP verze 4 nebo verze 6. Častěji se setkáváte s IPv4, proto se pojďme podívat prvně na ni.

195.132.34.37

IP adresa verze 4 jsou čtyři čísla v rozsahu 0 – 255 oddělená tečkou. První část IP adresy určuje síť, další podsíť a poslední číslo je číslo konkrétního počítače. Jenže když se na to podíváme trochu matematicky, zjistíme, že takových IP adres, které jsou složené ze čtyř čísel od 0 do 255 může být pouze 232 = 4 294 967 296. A to je málo. Z toho důvodu byly zavedeny IP adresy verze 6. Ty vypadají nějak takhle:

2001:db8:0:1234:0:567:8:1

Nenechte se zmást, je to také číslo, jen je zapsané v hexadecimální soustavě (v ní jsou některá čísla vyjádřená písmeny). Těchto adres je k dispozici 2128 ≈ 3×1038, takže se nepředpokládá, že by v dohledné době došly. Mají však jednu nevýhodu – hodně špatně se pamatují.

Poznámka: Podobný formát jako IP adresa verze 6 má také MAC adresa. MAC adresa je jedinečná identifikace síťové karty. Zatímco IP adresu můžete během života počítače několikrát změnit, MAC adresa je pevná, váže se ke kusu hardwaru v počítači a vypadá nějak takhle 01:23:45:67:89:ab. Změnit ji sice jde, ale změna je pouze na softwarové rovině a hardwarově v síťové kartě stejně zůstává pořád ta stará MAC adresa. Většinou nemáte důvod ji měnit, jen snad kdyby došlo k případu, že budete mít v počítači dvě síťové karty a obě budou mít stejnou MAC adresu. To, že je to “jedinečná” identifikace síťové karty je totiž trochu zavádějící pojem. Výrobci to ne vždy dodržují.

IP adresa je sice jedinečný identifikátor, ale klidně se s vámi vsadíme, že byste na světě našli dva počítače, které ji mají stejnou. Číslo totiž musí být jedinečné pouze v rámci jedné sítě (např. školní síť, firemní síť). Váš počítač může mít jinou adresu v rámci firemní sítě a pod jinou se připojovat ven do internetu. Ta “domácí” adresa bývá často ve tvaru 192.x.x.x. Souvisí to s tím, že IP adresy jsou rozděleny do pěti tříd a některé úseky jsou vyhrazené právě interním (“domácím”) sítím, některé třídy se používají jen pro vědecké účely, jiné zase nepotkáte v Česku apod.

Jak zjistit IP adresu?

Máte dvě možnosti. Ta první je složitější a doporučujeme ji především v případě, že nemáte připojení k internetu.

1. Přímo v počítači. Klikněte na nabídku Start a napište “cmd” nebo najděte Programy – Příslušenství – Příkazový řádek.

prislusenstvi_cmd

Příkazový řádek najdete v Příslušenství

V příkazovém řádku napište příkaz “ipconfig” a zmáčkněte enter. Zobrazí se vám několik informací a jedna z nich bude i Adresa IP. Je to ta, která má na řádku napsáno IPv4. To bude pravděpodobně ta vnitřní IP adresa, kterou máte v rámci vaší domácí/firemní/školní sítě.

ipconfig

2. Na nějakém webu. Tahle možnost je rozhodně jednodušší a řekne vám adresu, pod kterou jste vidět venku v rámci internetu. Zkuste například www.meip.eu nebo www.moje-ip-adresa.cz.

Víte, že každý web má svou IP adresu?

Zkuste si do adresního řádku v prohlížeči, do nějž píšete URL adresu, zadat “77.75.78.3” a zmáčknout enter. Dostanete se na www.seznam.cz, protože je to IP adresa seznamu. Čísla by se nám ovšem špatně pamatovala, proto byla zavedena doménová jména. Seznam.cz si zapamatujete mnohem lépe a rychleji to napíšete.

Kdybyste náhodou chtěli zjistit IP adresu nějakého webu, stačí vám k tomu Příkazový řádek. Otevřte si jej (v Programy – Příslušenství – Příkazový řádek nebo klikněte na Start a napište “cmd”), a zapište příkaz “ping www.vasweb.cz”. Příkaz ping zavolá seznamu a zeptá se ho, zda běží. Pokud ano, vrátí vám odpověď a v té odpovědi je skrytá IP adresa.

ping-seznam

Jaké informace o vás IP adresa prozradí?

Mezi nejosobnější data, která jsou sdílena spolu s IP adresou, je geolokace. Ale dobrá zpráva je, že právě proto, že jste připojeni k síti, je sdílena IP adresa sítě. Není tedy sdílena informace o vašem přesném umístění. Můžete tedy například zaslat email a může být rozpoznáno, z jakého města jste email zasílali, ale vaše přesná poloha určena nebude.

Má to ale háček

9128726526_c9c5f72689_z

zdroj: flickr.com

Potíž je v tom, že jsou tu tací, kteří umí zjistit vaše online aktivity spojené s danou IP adresou. Pak je tedy možné získat spoustu informací o lidech nebo osobě, která přistupuje na internet z této adresy. Kanadský úřad pro ochranu hospodářské soutěže vyzkoušel, jaké informace budou zobrazeny v rámci vyhledávání ve vlastní síti.

Zde jsou některé stránky a služby, které lidé z této sítě navštívili:

  • Fitness
  • Online sdílení fotografií
  • Právní poradenství týkající se pojistného práva

Tento úřad provedl ještě druhý pokus, kdy si vyhledal IP adresu osoby, která prováděla editaci ve Wikipedii (tato IP adresa byla veřejná). IP adresa byla vložena do vyhledávače a hledajícím se vrátila spousta informací, a to nejen o dalších příspěvcích na Wikipedii, ale dokonce i online zprávy související se sexuálními preferencemi dotyčného.

Zpráva vysvětlila, že použitím těchto taktik je velice jednoduché dostat se k citlivým datům bez jakýchkoliv předchozích soudních povolení. Jinými slovy, zaměstnavatel může velmi jednoduše zjistit, jak využívají internet jeho zaměstnanci.

Můžete to zkusit taky. Vložte do Googlu IP adresu, kterou jste si zjistili pomocí výše uvedených webů (www.meip.eu, www.moje-ip-adresa.cz), a uvidíte, co zjistíte.

zdroj: businessinsider.com, foto: flickr.com

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru