Co nevíte o bateriích

Baterie používáme každý den na mnoha přenosných zařízeních – baterie do notebooku, baterie v mobilu, ve fotoaparátu. A vlastně jsou třeba i v autě či v lodích. Většina z vás zřejmě má aspoň nějaké povědomí o tom, jak baterie fungují. Koneckonců s tím principem jsme se setkali minimálně na základní škole. Ale vsadíme se, že pár následujících faktů určitě nevíte.

Jak baterie funguje

V baterii nikdy nezůstane ani špetka energie. Je schopná vytvářet nepřetržitý tok stejnosměrného proudu, dokud ji všechnu nevyčerpáte. K vytvoření tohoto nepřetržitého toku elektřiny nevyužívá žádný mechanický pohyb. Celé je to pouze o chemii.

Baterie je navíc známá také jako galvanický článek. Nicméně některé baterie používají i více článků, aby generovaly větší množství proudu a napětí.

Jak se značí

U dobíjecích baterií se obvykle uvádí výkon. Ten nám vysvětluje, kolik energie nám baterie může poskytnout a po jak dlouhou dobu. Například baterie o výkonu 1800 mAh může poskytovat 1,8 ampérů po jednu hodinu. Používá-li se více proudu, čas klesá. Pokud méně, čas stoupá.

samsung-battery

Téměř na každé baterii je uveden její výkon

Trocha historie

Zajímavostí je, že baterie byla vynalezena dokonce ještě před elektrickým generátorem. První galvanický článek vynalezl v roce 1800 Alessandro Volta, podle kterého je také pojmenována jednotka napětí. Tahle baterie ovšem nevypadala jako ty dnešní, jen funkčnost byla stejná.

V roce 1836 pak vznikla první dobíjecí baterie. Je dílem chemika z Anglie a byla to olověná baterie, která je dodnes používána u většiny automobilů. Vůbec nejoblíbenější baterie jsou dneska olověné, alkalické, NiMH, NiCd, Li-on a LiPo.

Různé typy baterií

Olověné akumulátory jsou sice velké, ale také poskytují velké množství proudu. Jsou používány v osobních i nákladních automobilech, motocyklech, člunech a jako záložní napájení různých zařízení.

Alkalické baterie jsou snad nejpopulárnější a jsou používány v různých hračkách, přenosných rádiích, kalkulačkách, baterkách a tak dále. Jsou prodávány v různých velikostech – AAA, AA, C, D a 9 voltová. Většina z nich dává 1,5 voltů s výjimkou 9 voltové baterie, která jich pochopitelně dává 9.

alkaline-battery

Klasické alkalické (tužkové) baterie

Nikl-metal hydridové akumulátory se používají v přenosných domácích telefonech, hračkách a jiné přenosné elektronice. Dnes se od nich již odstupuje, protože se dlouho nabíjí. S tím souvisí i to, že se poměrně rychle vybíjí. Když je navíc necháte dlouho ležet bez použití, také se vybijí.

Niklo-kadmiový akumulátor byl vynalezen v roce 1899 švédským vynálezcem Waldmarem Jungerem. Dobíjejí se rychleji než NiMH baterie a jsou schopny uložit více energie. Mají jen jeden problém zvaný paměťový efekt. Pokud nejsou plně vybity a pak je plně nabijete, udrží méně energie. Časem tedy udrží pouze malý náboj. Navíc je kadmium považováno za toxickou látku.

Li-ion (neboli lithium-iontové) baterie mohou poskytnout stejné množství energie jako NiMH baterie, ale rychleji se nabíjí, váží asi třetinu, netrpí paměťovým efektem a neobsahují žádné toxické materiály. Proto je používá valná většina nové elektroniky – smartphony, tablety i notebooky.

lithium-ion-battery

Tak přesně tohle je Li-ion baterie

Pro dálková ovládání vozidel a robotů jsou oblíbené Li-Po (neboli lithium-polymerové) baterie, protože mají velmi nízkou hmotnost a jsou schopny vydávat velký proud. Ovšem nabíjí se déle než lithium-iontové baterie.

Kde baterie sehnat?

Ať už sháníte adaptéry k notebookům, baterie do mobilu, do fotoaparátu či do čehokoliv jiného, zkuste to na https://ibaterie.eu. Mají tam značkové baterie Power Energy Battery, u kterých je zaručená kvalita. Pokud navíc netušíte, co přesně potřebujete, najdete tam praktické návody, jak vybrat baterii do notebooku, jak baterie používat, aby vám déle vydržely, a podobné tipy.

Zdroj: Sciencewithkids, obrázky: Wikimedia Commons, HTCpedia, harborfreight

Komentáře

Nahoru