Co mělo být a není

Od Eiffelovy věže v Londýně k pyramidovému památníku Lincolna. Tyto historické kresby vám ukáží stavby, které byly naplánovány, ale k jejich realizaci nikdy nedošlo.

Eiffelova věž, Tower Bridge, Opera v Sydney nebo Lincolnův památník – dnešní města bychom si bez nich již nedokázali představit. Ale co kdyby byly použity návrhy, které byly nakonec vyřazeny? Jak by dnešní památky vypadaly? Vincze Miklos z iO9 odhalil neuvěřitelné kresby velkých architektonických památek, které se nepovedlo uskutečnit.

Jedním z nejvíce neobvyklých návrhů je ten, který předložil architekt John Russel Pope v roce 1912. Rozhodl se nečerpat z klasických tradic USA a místo toho se zaměřil na Řecko a Egypt. Výsledkem byl návrh na Lincolnův památník ve Washingtonu v podobě pyramidy.

Tohle mělo stát na Trafalgarském náměstí.

Tohle mělo stát na Trafalgarském náměstí.

O osmnáct let dříve bylo v knize napsané J. E. Tuitem publikováno několik potenciálních návrhů Tower Bridge.

tower

I takhle mohl vypadat Tower Bridge.

 

tower2

Tento návrh počítal s tím, že se pod vysokým mostem budou vozit velké náklady.

 

tower3

Třetí zdánlivě nejobyčejnější návrh.

 

tower4

A mohli jsme mít i most se dvěma pohyblivými plošinami.

Za nedlouho po Tower Bridge se v Londýně začali snažit překonat Eiffelovu věž. Nedávno odhalené dokumenty odhalily, jak intenzivní tato snaha byla. Jejím výsledkem měl být Great Tower of London, který měl stát ve Wembley parku v severozápadním Londýně a měl být středobodem nového zábavního parku. Nicméně peníze na stavbu došly již po dokončení prvního patra.

londynska-eiffelovka

Vítězný návrh je v podstatě kopií pravé Eiffelovky.

V roce 1957 se architekt Anatol Kagan zúčastnil soutěže o nejlepší návrh Opery v Sydney. Nebyl tolik dobrý, aby byl zrealizovaný, ale u příležitosti 50. výročí byl představován jako součást výstavy.

sydney

A takhle docela obyčejně proti té dnešní mohla vypadat Opera v Sydney.

Tento design kapitolu USA z roku 1797 je docela podobný skutečně zrealizovanému návrhu.

Tento design Kapitolu USA z roku 1797 je docela podobný skutečně zrealizovanému návrhu.

Zdroje: Daily Mail, iO9, Skyscraper

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru