Co mají nezletilí na Facebooku jinak?

Co mají nezletilí na Facebooku jinak?

Málokdo by řekl, že na Facebooku funguje určité omezení pro nezletilé uživatele. Málokdo předně ví, že Facebook je podle registračních podmínek, které je nutné potvrdit při registraci, přístupný lidem starším 13 let. Facebook vyžaduje při registraci zadání Vašeho data narození, je otázkou, kdo jej zadává správně a kdo si vymyslí datum fiktivní. Pojďme se však věnovat rozdílům mezi možnostmi a nastavením účtů zletilých uživatelů a porovnejme je s účty nezletilých. Tento článek Vám tuto zajímavou vlastnost sociální sítě trošku přiblíží…

Podmínky užívání Facebooku jsou rozsáhlé. Navíc jsou psány anglicky a málokdo si je přečetl. Registrace Vás však v případě, kdy zadáte datum narození stanovující Váš věk pod 13 let, dále nepustí a upozorní Vás na nesplnění zmíněných podmínek. Věřme vidině, kdy takto zastavení mladí lidé od Facebooku odchází.

Pokud však uživatel mladší 18 let klikne na nastavení soukromí, které jsme si tak podrobně rozebírali v tomto článku, objeví se mu tabulka informující o omezeních jeho účtu díky jeho věku. Není však nijak drastické a změny jsou takřka minimální. Co ale mají nezletilí jinak?

  • Nezletilým uživatelům se nevytvářejí žádné výsledky veřejného hledání.
    Veřejné vyhledávání umožňuje vyhledávat osoby i mimo Facebook. Proto se při vyhledávání osoby skrze vyhledávače mohou ukázat tyto výsledky. Ty obsahují předně jméno, profilovou fotografii, pohlaví a sítě (pracovní, školní…). Případně další obsah, který uživatel v nastavení soukromí povolí. Z této funkce jsou nezletilí vyňati.
  • Pro nezletilé uživatele je trošku odlišná volba „Všichni“ při nastavení soukromí.
    U dospělého uživatele tato volba nastaví, aby daná věc, například album, byla viditelná pro všechny. Pro nezletilé ve skutečnosti funguje jinak, obsah ukáže pouze uživateli samotnému, přátelům, jejich přátelům a uživatelům v ověřených sítích, například školních.
    Toto neplatí pouze u „Může mě vyhledat na Facebooku“ a „Může mě požádat o přátelství“, kde volba „Všichni“ funguje stejně jako pro dospělé, tak i nezletilé.

Jak jste si tedy mohli všimnout, veškerá omezení se týkají nastavení soukromí. Ve skutečnosti jsou to však nepatrné změny, které uživatel ani nepostřehne.

Facebook rovněž ve své nápovědě zobrazuje rozsáhlé informace pro rodiče, kde je informuje o možnostech a bezpečí jejich dítěte na Facebooku. Kompletní, bohužel anglicky psanou, nápovědu, si můžete přečíst zde.

Komentáře

Nahoru