Co když vyčerpáte FUP? U T-Mobilu jste bez internetu, Vodafonu zaplatíte 50 korun

Všude kolem nás se to hemží novými zařízeními, která disponují technologií LTE. Také operátoři nás lákají na rychlý internet a chlubí se tím, kolik oblastí už stihli LTE připojením pokrýt. Teoreticky bychom tedy měli na mobilních zařízeních surfovat rychle a bez problémů, což je sice pravda… Ale jen do té doby, než vyčerpáte svůj FUP limit.

Dva ze tří hlavních českých operátorů nás totiž pěkně vypekli. Nejdřív s tím přišel Vodafone a teď se začal opičit T-Mobile.

T-Mobile vás odřízne od internetu

Doposud to fungovalo tak, že když jste přečerpali svůj datový limit, připojení k internetu se zpomalilo. Co si budeme povídat, bylo to omezující, ale dalo se s tím žít. Lepší pomalý internet než žádný internet. Ale T-Mobilu se nějak nezdálo, že by vám měl poskytovat připojení i po vyčerpání toho, co máte zaplacené. A tak se stalo, že si lidé začali postupně všímat změn. Po vyčerpání limitu se nemohli připojit:

moc_se_omlouvame

T-mobile se moc omlouvá

Hodně se to řeší na Facebooku T-Mobilu. Lidé si stěžují a ptají se, co to má znamenat. Za T-Mobile odpovídají Zuzka, Ivo a Jirka. Jak to tak vypadá, o změně nejdříve neměli ponětí ani zaměstnanci, protože Zuzka se omlouvá a tvrdí, že došlo k výpadku a technické oddělení už ho řeší.

zuzka

Později už zřejmě byla informována, protože vysvětluje, že po vyčerpání FUP se s některými tarify (S námi v síti, S námi v sítích a u předplaceného internetu v mobilu na den a na týden) prostě nepřipojíte. Jedině že byste si dokoupili další data – nejméně 50 MB za 25 Kč (což je aspoň levnější varianta než u Vodafonu, jak se dočtete dále).

zuzka2

Uvidíme, jak celá situace dopadne, protože Český telekomunikační úřad zákazníkům doporučuje podat reklamaci na postup operátora. A selský rozum nám napovídá, že by měli uspět. Spousta lidí totiž podepsala smlouvu na několik let a v té smlouvě rozhodně nebylo uvedeno, že se jim internet po vyčerpání datového limitu vypne. Bylo tam napsáno, že se zpomalí. Navíc něco podobného provedl Vodafone a dostal od ČTÚ pokutu.

Vodafone vám automaticky přidá další balíček dat

Vodafone si to vyřešil po svém. Internet vám po vyčerpání limitu nevypne, zato se vás na nic neptá a automaticky vám aktivuje dokoupení dalších dat za 49 korun. Možnost můžete vypnout v nastavení Vodafonu, jenže není to 100%.

Spousta uživatelů už uvedla, že si automatické dokupování dat deaktivovali a ono se jim přesto aktivovalo znovu. Vodafone jej totiž opět zapne při každé změně tarifu. Navíc mělo o víkendu, kdy novinka přišla, zákaznické centrum Vodafonu výpadek, takže si uživatelé službu deaktivovat nemohli.

Vodafone nakonec musí platit milionovou pokutu a snad dojde k tomu, že automatické dokupování dat svým zákazníkům bude muset vypnout. Ale příběh bude mít pokračování, protože Vodafone se proti rozsudku odvolá. Tvrdí totiž, že tohle je určitě krok správným směrem  a ¾ zákazníků stejně dokupování dat po vyčerpání FUP využívají.

ČTÚ si posvítí i na O2

V kauze vyčerpání FUP si zatím nejlépe vede O2. Převzalo sice taktiku Vodafonu, ale upravili ji do přijatelnější podoby. Uživatelé jsou před vyčerpáním základního objemu dat informování SMS zprávou a mohou si vybrat, zda chtějí data dokoupit jednorázově nebo pokaždé. Ovšem rovněž na O2 se chystá kontrola ČTÚ.

bude_hur

Jedna taková optimistická prognóza do budoucna 🙂

Takže takhle to v dnešní době máte. Jeden operátor lepší než druhý. Který z nich podle vás představuje nejmenší zlo?

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru