Co je to jailbreak aneb Chci být na iPhonu svobodný a nikým neomezený!

Co je to jailbreak aneb Chci být na iPhonu svobodný a nikým neomezený!

Společnost Apple svým operačním systémem iPhone OS zamezila nahrávání nepodporovaných programů. Může se stát, že zatoužíme po skvělé aplikaci, která nepůjde nahrát. K prolomení této blokády slouží tolik diskutovaný „jailbreak“ – útěk z vězení společnosti Apple.

Důvod vzniku jailbreaku

První telefony od Apple neumožňovaly stahování aplikací a dokoce ani nahrání různých typů zvonění. Byly typickým hardwarem, tedy tvrdým zbožím s předinstalovanými sadami aplikací. Vlastníci mobilních zařízení nebyli spokojeni s tímto postupem a prolomili operační systém. Tím vznikla možnost doplnit svého oblíbence o řadu dalších funkcí.

Vlastnická práva

Společnost Apple tvrdí, že prolomení OS je nezákonné a různým způsobem s hackery bojuje. Především rozšiřuje možnosti nahrávání programů třetích stran. Vlastníci iPodů a iPadů tvrdí, že zařízení zakoupili a mají právo s ním nakládat podle libosti. Prolomují tedy kódování a nahrávají si aplikace podle svých potřeb.

Otázka ochrany práv je opravdu složitá. Prolomení operačního systému je nezákonné. Na druhou stranu by vlastník telefonu měl mít možnost výběru.

Hackeři dosáhli alepoň toho, že společnost Apple rozšířila nabídku programů a nyní je možnost nahrávat i konkurenční aplikace.

Programy pro jailbreak

Nejprve je třeba si stáhnout programy jako Redsn0w nebo QuickPWN a jailbreaknout mobilní zařízení.

Poté si vybrat (u předinstalovaných verzí) nebo si stáhnout doplňující aplikaci. Jedním z nejznámějších programů pro stahování je Cydia. Tato aplikace umožňuje stahování programů ze svých stránek, kam je uživatelé nahrávají. Cydia systematicky prohledá programy a nové verze, poté nainstaluje požadovaný program.

Program iFile zase prohlédne mobilní zařízení a zjistí, kde se jaké soubory nacházejí. Tím umožní jejich mazání nebo nahrávání. Installer je sice starší verzí, ale umožňuje přímé instalování aplikací a Icy pracuje podobně jako Cydia.

Také je možné si nainstalovat SSH klienta z AppStore a použít jej v aplikaci Cyndia.

Využití jailbreaku

Uvedené programy a postupy mohou vypadat složitě. Stačí je jednou vyzkoušet a otevře se možnost nahrání řady programů. Není nutné platit v AppleStore a přijímat jejich podmínky a možnosti.

Řada diskuzí a článků na internetu popisuje způsob nahrání žádoucích programů. Hlavním problémem je ale bezpečnost telefonu. Při nahrávání může být také zařízení napadeno a smazána data nebo zničeny programy. Proto by se měl každý rozhodovat opatrně a s nejvyšší mírou zabezpečení.

Komentáře

Nahoru