Co je to IMEI telefonu a k čemu je dobré?

Možná tušíte, že zkratka „IMEI“ souvisí s telefony, ale víte přesně, co to je a k čemu se vůbec používá? Kde tohle číslo zjistit a co se přes něj dá ověřit?

Své IMEI (International Mobile Equipment Identity) má každý vyrobený telefon. Je to něco jako jeho rodné číslo, žádné dva telefony na celém světě nemají stejné. Když si koupíte nový mobil, můžete si všimnout, že IMEI bývá napsané i na krabici nebo v záručním listu.

imei_box

Bývá napsané i na krabici

IMEI je připoutané k zařízení a nemá nic společného se SIM kartou. Změnit ho jde, ale v některých zemích je to nezákonné. Zloději to přesto dělají, a tak se vyplatí NIKDY nikomu nesdělovat IMEI svého telefonu.

Proč je dobré IMEI telefonu znát?

Obvykle je potřeba při reklamaci a i to je důvod, proč byste ho měli mít zapsané někde jinde než jen v samotném přístroji. Ještě důležitější je to z hlediska krádeže. Pokud vám někdo ukradne telefon a vy to oznámíte operátorovi, může mu pomocí IMEI čísla blokovat síť. A na co pak zloději bude telefon, se kterým se nikam nedovolá a neodešle ani SMSku? Kromě toho také policie používá k identifikaci odcizených telefonů IMEI.

Kontrola IMEI

Pomocí IMEI čísla si můžete dokonce sami zkontrolovat, zda vám někdo neprodal kradený telefon. Zkuste to na RegistrElektroniky.cz. Kontrola IMEI iPhone se dá provést přímo na stránce Apple.

registrelektroniky

V ČR a na Slovensku máme svou vlastní databázi odcizených telefonů

Co znamenají čísla v IMEI

IMEI telefonu se skládá z 15 číslic, z nichž 14 je IMEI a patnácté kontrolní číslo. Obvykle má formát AA-BBBBBB-CCCCCC-D. Prvních 8 čísel se počítá jako TAC (Type Allocation Code), což je informace o značce a modelu telefonu. Zbytek je unikátním kódem daného telefonu.

Zjištění IMEI

U většiny telefonů stačí, když na klávesnici napíšete *#06# (jako kdybyste chtěli na tohle číslo zavolat). Případně je možné ho zjistit v nastavení.

  • Android: Nastavení -> O telefonu
  • iOS: Nastavení -> Obecné -> Informace

Pokud chcete přesně vědět, co všechno IMEI o vašem telefonu prozradí, zadejte ho na imei.info. Možná budete zírat, co se pod ním dá objevit.

imei_information

Koukejte, co všechno se podle IMEI dá zjistit!

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru