Dnes vyšlo 15 článků

Co je smršťovací bužírka: Použití & instalace

Smršťovací bužírky jsou smrštitelné plastové trubičky, které se používají k izolaci vodičů, zajišťují odolnost proti oděru a ochranu spojů v elektrotechnice. Lze je také použít k opravě izolace na vodičích nebo k jejich svazkování, k ochraně vodičů nebo malých dílů před drobným oděrem a k vytvoření těsnění kabelových vstupů, které poskytuje ochranu před vlivem prostředí.

Smršťovací bužírky se obvykle vyrábějí z polyolefinu, který se po zahřátí smrští radiálně (ale ne podélně) na polovinu až šestinu svého průměru. Jsou k dispozici v různých barvách pro barevné označení vodičů a spojů. Ačkoli se obvykle používají k izolaci, jsou k dispozici také teplem smrštitelné trubičky s vodivou podšívkou, které se používají na spoje, které nejsou pájené.

Kvalitní smršťovací bužírky jsou k mání zde: https://www.tme.eu/cz/katalog/smrstovaci-buzirky_113255/

buzirka

Použití

Před připojením se na drát či tyč nasadí nesmrštěná bužírka, a po připojení se posune dolů, aby zakryla spoj. Poté se trubička smrští tak, aby těsně obepínala spoj zahřátím v peci nebo pomocí horkovzdušné pistole či jiného zdroje proudění horkého plynu.

Mezi pohodlné, ale méně přesné metody smršťování trubičky patří pájka držená v blízkosti trubičky, ale nedotýkající se jí, nebo teplo ze zapalovače. Nekontrolované teplo může způsobit nerovnoměrné smrštění, fyzické poškození a selhání izolace, a proto tyto metody dodavatelé smršťovacích trubiček nedoporučují.

Při přehřátí se smršťovací trubičky mohou roztavit, spálit nebo vzplanout jako jakýkoli jiný plast. Zahřívání způsobí, že se trubička smrští na polovinu až šestinu svého původního průměru v závislosti na použitém materiálu a zajistí těsné přilnutí na nepravidelně tvarované spoje.

Smršťovací bužírky se vyrábějí v mnoha variantách a chemickém složení, přičemž přesné složení každého typu závisí na zamýšleném použití. Od bužírek s téměř mikroskopicky tenkou stěnou až po pevné bužírky se silnou stěnou, každý typ má specifickou konstrukci a obsahuje chemické přísady, díky nimž je vhodný pro splnění široké škály požadavků na použití.

Teplem smrštitelné bužírky se hodnotí podle expanzního poměru, což je porovnání rozdílů v rychlosti expanze a smrštění.

Instalace

Smršťovací bužírky lze snadno instalovat pomocí horkovzdušného hořáku. Zahřejte plášť na teplotu vyšší než 120 °C a plášť se na tyči smrští bez rizika poškození, protože materiál je zesíťovaný a velmi odolný vůči vysokým teplotám.

Co se stane, když se bužírka poškodí?

Při instalaci kabelů během postupu vytahování kabelů dochází běžně k náhodnému poškození pláště kabelu – pokud se neopraví, trhliny v plášti umožňují pronikání vodní vlhkosti a vlhkosti do kabelu a ohrožují jeho elektrický výkon. Nadměrné mechanické namáhání, oděr nebo stlačení způsobené zasypáváním kabelových výkopů může rovněž způsobit poškození pláště kabelu, které by mělo být účinně opraveno pomocí sad pro opravu kabelů smršťováním za tepla.

Kde sehnat kvalitní smršťovací bužírky?

Ať potřebujete ke svému projektu sehnat smršťovací bužírku nebo jakoukoli jinou elektronickou součástku, můžete se spolehnout na to, že ji najdete u TME. Společnost TME je jedním z největších prodejců elektronických součástek v Evropské unii a vyváží své zboží do USA a Asie, kde má dceřiné společnosti. Většina zboží je dostupná v e-shopu ihned. Na co se můžete těšit? Na kvalitní produkty od více než 1200 výrobců. Tyto součástky si užívají zákazníci ve více než 150 zemích celého světa.

Komentáře

Nahoru