Co je peer-to-peer business model? Setkat se s ním můžete nejen u půjček

Co je peer-to-peer business model? Setkat se s ním můžete nejen u půjček

Jelikož je tu s námi peer-to-peer business model již déle než dvacet let, povedlo se mu úspěšně prorůst téměř do všech odvětví. Setkat se s ním můžeme i v oblasti financí, a to především u půjček. I když by se podle samotného názvu dalo předpokládat, že se jedná o poměrně složitý pojem, ve skutečnosti tomu tak není. Jak P2P model funguje a kde všude na něj můžete narazit?

P2P půjčky se těší stále větší oblibě

V běžném životě na tomto principu fungují P2P neboli peer-to-peer půjčky, které se dají obecně považovat za dostupnější než klasické úvěry. Banky totiž často hodnotí bonitu žadatelů velmi přísně, kvůli čemuž může být jejich šance na schválení podané žádosti nízká.

Větší štěstí můžete mít právě u P2P půjček, které jsou poskytovány přímo lidmi. Zjednodušeně lze říci, že tento typ půjček funguje na jednoduchém principu, kdy lidé půjčují peníze lidem. Právě tímto heslem se na našem trhu proslavila například společnost Zonky, která je v současnosti nejvýraznějším jménem na českém trhu s P2P půjčkami.

Podat žádost o P2P půjčku je jednoduché

To, že může být P2P půjčka dostupnější, však neznamená, že se vyhnete některým náležitostem. V tomto případě se jedná o určitý druh investice, díky které může věřitel inkasovat pravidelný pasivní příjem v podobě úroků.

Aby toho bylo možné dosáhnout, musí své peníze půjčit pouze ověřenému žadateli, u kterého je pravděpodobné, že bude schopný splácet své závazky bez jakýchkoliv problémů. Právě proto je většina P2P půjček realizována skrze P2P platformy, které v drtivé většině ověřují zájemce o úvěr samy.

Teprve poté je spuštěno veřejné financování, do kterého se může zapojit každý. Pokud se ocitnete na straně žadatele, budete muset počítat s tím, že vás poskytovatel požádá o předložení některých dokumentů. Jejich prostřednictvím bude schopen ověřit vaši identitu a také schopnost splácet.

Proces žádosti o půjčku probíhá zpravidla takto:

  • vyplníte formulář se svými osobními údaji,
  • předložíte dva doklady totožnosti (občanský průkaz, cestovní pas, rodný list, řidičský průkaz),
  • potvrdíte svůj pravidelný příjem (výpis z účtu, výplatnice, potvrzení příjmu),
  • předložíte další požadované dokumenty (výpis z exekučního či insolvenčního rejstříku).

S P2P modelem se setkáte i v jiných odvětvích

Jak jsme již nakousli v úvodu, P2P půjčky nejsou jediným odvětvím, kde je peer-to-peer business model uplatňován. Poprvé byl veřejnosti představen v roce 1999, a to jedním americkým vysokoškolským studentem.

Ten hledal způsob, jak by bylo možné jednoduše sdílet hudbu, přičemž během svého bádání vytvořil službu Napster. Ta fungovala právě na principu P2P modelu, kdy pro sdílení hudby bylo třeba propojit hned několik počítačů, které mezi sebou navzájem komunikovaly.

Vytvořila se tak obrovská databáze hudebních záznamů, které byly uloženy na různých počítačích. Každý, kdo se do této sítě zapojil, mohl stahovat hudbu dle libosti. Oplátkou za to však musel připojit do sítě i svůj počítač a nabídnout ostatním soubory, které do něj nahrál.

Na tomto základu tedy funguje již zmíněný model, kdy mezi s sebou vždy komunikují rovné subjekty – počítač s počítačem, nebo klient s klientem. Postupem času byl tedy implementován i do dalších odvětví, kde často zjednodušuje jednotlivé procesy nebo zajišťuje decentralizaci celého systému.

Potřebujete svézt?

Služby založené na peer-to-peer principu možná už využíváte a ani si to neuvědomujete. Obzvlášť to platí, pokud bydlíte ve větším městě a nemáte auto – a rádi se svězete s někým, koho jste našli přes Uber nebo Bolt.

Firma, respektive její aplikace, zde funguje pouze jako prostředník mezi poskytovatelem služby a zákazníkem – v tomto případě řidičem a pasažérem. Vyhledání nejbližšího řidiče, uzavření obchodu i platba zpravidla probíhá přímo skrze software, což celý proces maximálně usnadňuje.

Uber nebo Bolt si pak z výdělku řidiče odečte určitou provizi. Tu pak může brát jako zisk nebo znovu investovat způsobem, který vylepší uživatelskou zkušenost pro obě strany a osloví další potenciální řidiče i pasažéry.

Představujeme peer-to-peer ubytování

Pokud rádi cestujete, ale klasické hotely vám nic neříkají, dost možná jste už slyšeli o službě Airbnb. V zahraničí se z ní stal fenomén a u nás už si bohatou základu uživatelů pomalu tvoří také. 

Opět se jedná o P2P model, kdy se prostřednictvím softwaru či webového portálu spojuje poskytovatel služby či zboží a zákazník. Tentokrát se jedná o pronájem ubytování, a to zejména na kratší časové období – tedy v řádech několika dnů až týdnů. 

Když tedy budete hledat dovolenkové ubytování, namísto cestovní kanceláře půjdete na Airbnb, kde si ho vyberete, zarezervujete a posléze i zaplatíte. Na webu máte hodnocení předchozích uživatelů, fotografie nájemních prostor i všechny potřebné informace, takže je nemusíte nikde složitě dohledávat. 

Kromě výše zmínených příkladů se s prvky P2P modelu setkáte také u:

  • blockchainu (síť, na které běží kryptoměny),
  • u některých počítačových sítí a protokolů (protokol Gnutella),
  • softwarových řešení a aplikací (BitTorrent).

Ve své podstatě se tedy s P2P můžete setkat i v práci, a to bez ohledu na to, kde zrovna pracujete. Stačí, když společnost využívá určitý typ softwaru, který disponuje prvky tohoto modelu. Jelikož je využíván i u zmíněných kryptoměn, ale i některých finančních nástrojů, je pravděpodobné, že se s ním budeme setkávat mnohem častěji

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru