Dnes vyšlo 15 článků

Co dělat s fakturami s dlouhou splatností?

Máte finanční problémy kvůli dlouhé splatnosti faktur? Nejste v tom sami. Obzvlášť menší firmy, živnostníci a drobní podnikatelé se potýkají s potížemi, když jim jeden zákazník delší dobu nezaplatí větší zakázku. Poradíme vám, jak se s tím vypořádat.

Většina živnostníků a drobných podnikatelů vystavuje faktury se splatností 14 dní. Avšak občas si někdo vyžádá delší lhůtu. Co s takovými lidmi můžete dělat jiného, než jim vyhovět. Kdybyste odmítli, možná přijdete o zakázku. A to si drobnější podnikatel raději rozmyslí.

calculator-1112860_1280

Dlouhá splatnost faktury dokáže potrápit

Jenže o čím větší částku jde, tím větší problémy z toho koukají, když se nastaví dlouhá splatnost. Potřebujete z něčeho žít, zaplatit účty za energie, vyplatit mzdy zaměstnancům, platit vlastní faktury apod. Není to snadné. Peníze se neustále točí v koloběhu, a jakmile se někde zaseknou, je to potíž.

Kde vzít narychlo peníze, když zákazník zaplatí až za dva měsíce?

Někteří odběratelé požadují splatnost faktury 30, 60 nebo i 90 dní. To jsou dost šibeniční termíny, přece jenom být čtvrt roku bez peněz je docela dlouho. Víte, že je jednou budete mít, ale k čemu vám to je, když je potřebujete okamžitě?

Někteří podnikatelé se v takové situaci uchýlí k půjčce. Vezmou si krátkodobou půjčku, která sice jejich problém vyřeší, ale připraví je o značnou část peněz. Úroky nejsou zrovna malé. Kromě toho je to jednorázové řešení, a jestli se s dlouhou splatností faktur potýkáte častěji, je zcela nevhodné.

taxes-740202_1280

Existuje řešení, díky kterému nebudete muset počítat, zda vyjdete s penězi

Přesně pro tyto situace existuje možnost, které se říká faktoring. Díky faktoringu se k finančním prostředkům dostanete okamžitě po zhotovení faktury. Do hry totiž vstupuje tzv. faktoringová společnost, které postoupíte objednávku. Ona vám obratem vyplatí většinu částky na faktuře a zbytek doplatí, až zaplatí odběratel. Doplatí vám částku sníženou o provizi, která většinou činí několik málo procent, takže výsledný poplatek je výrazně nižší, než kdybyste si vzali půjčku. Kromě toho se smlouva s faktoringovou společností uzavírá většinou na dlouhou dobu, takže je to ideální řešení pro všechny, kteří se s dlouhou splatností faktur potkávají častěji.

Jak se dá faktoring zařídit?

Pokud už jste se s fakturou s dlouhou splatností setkali, neváhejte, a sjednejte si smlouvu s faktoringovou společností raději předem. V Česku faktoring sice není ještě úplně známou a běžnou službou, přesto ho nabízí některé banky i nebankovní společnosti. Jak už to tak bývá, u nebankovních společností je zařízení daleko jednodušší.

coins-1015125_1280

Získat peníze hned je ve skutečnosti snadné

Zkusit to můžete u ACEMA Leasing, podmínky jsou více než férové. Účtují si 1 – 3 % z pohledávky dle typu pohledávky a odběratele a hlavně 80 % z hodnoty faktury vyplatí už do 24 hodin. Takhle expresní peníze vám vždycky dokážou vytrhnout trn z paty.

Na světě funguje spousta služeb, které podnikatelům zjednodušují život a usnadňují běžné problémy. Bohužel o mnohých z nich téměř nikdo neví. Faktoring je jednou z nich.

Ilustrační foto: cloudhoreca, yourschantz, stevepb

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru