Co dělat při ztrátě telefonu? Hlavně nepanikařit!

Co dělat při ztrátě mobilního telefonu? Především nepanikařit a rychle jednat. Ze všeho nejdříve zavolat vašemu operátorovi, aby zablokoval SIM kartu a následně volat policii. Pokud se jedná o dražší mobily typu iPhone, pomůže vám iCloud, kterým se dálkově na zařízení připojíte a můžete ho sledovat na mapě.

Možná se někteří z vás dostali do těžké situace a ztratili svůj mobilní telefon. Když je vám odcizen telefon s velkou finanční hodnotou věřím , že to je psychicky těžké a je nutné se navrátit k dočasnému „rezervnímu telefonu“.

Telefony s tím už počítají

Řada novějších telefonů už nabízí funkci k vyhledávání zařízení, které leckdy zachrání ztracený telefon. Pokud máte starší telefon (nemyslím telefon vypadající jako cihla s anténkou), který nemá ani pořádný operační systém obrátit se na policii a na svého operátora, který může telefon prostřednictvím SIM karty zaměřit. Tento koloběh je poměrně zdlouhavý a někdy může být i neúspěšný. Asi zloděj nebude navěky používat vaši SIM kartu.

Policie v ČR jsou navíc ještě známí zmatkaři, takže než všechno vyřídíte s policií, může to být poměrně silné na vaši psychiku a celkové myšlení.

Ztráta iPhonu bolí

U těch nákladnějších telefonů ztráta určitě zabolí. Majitelé těchto telefonů hledají a snaží se o navrácení svého telefonu všude, kde se dá.

Apple dal do zařízení s iOS funkci Find my iPhone (Hledat iPhone). Důležité je však si tuto funkci zapnout, neboť je to rozhodně jednodušší než oběhávat Policii a operátory, aby našli váš telefon.

iphone5_ios7

Kroky ke shledání vašeho telefonu

 1. Ze všeho nejdříve vyzkoušejte prostřednictvím funkce Hledat iPhone na webu icloud.com/find nebo free aplikace „Najít iPhone“.

  Find-My-iPhone_01-266x400

  Hledat iPhone, nejdůležitější funkce?

 2. Zařízení následně přepněte do režimu ztraceného zařízení, zadejte čtyřmístné heslo a text, který se na iPhonu zobrazí spolu s vaším telefonním číslem. Následně můžete zařízení sledovat na mapě, která neobsahuje detailní mapu, ale zaručeně pomůže.
 3. Zařízení můžete na dálku vymazat.  POZOR: Při smazání ztratíte možnost vyhledávání zařízení

  hledání telefonu Iphone

  Mapa, která vám pomůže najít váš iPhone

„Ztrátu nebo krádež zařízení nahlaste policii a svému mobilnímu operátorovi. Společnost Apple nesleduje ani nijak neoznačuje ztracené či ukradené produkty, nicméně na webu Můj profil podpory (supportprofile.apple.com) můžete alespoň najít seznam sériových čísel produktů, které jste si koupili nebo zaregistrovali pod svým Apple ID.“ support Apple.com

Zařízení můžete přepnout do režimu ztraceného zařízení, zamknout nebo vymazat i během režimu offline. Vaše příkazy se uplatní při zapnutí zařízení.

screen568x568

Hledání zařízení s iOS

Pokud však nemáte aktivovanou funkci Find my iPhone nezbývá vám nic jiného než kontaktovat policii a operátora. Jediné co můžete dělat je ještě změnit heslo u iCloudu a zjistit sériové číslo ztraceného zařízení.

Screenshot_1

iCloud poslední záchrana

Postup podle Policie ČR

Aby nedošlo ke zkreslení informací, našel jsem přesný postup (dle Policie ČR) jak se zachovat při ztrátě mobilního telefonu:

Po krádeži mobilního telefonu
- Obraťte se na vašeho operátora, který provede zablokování SIM karty proti neoprávněnému volání (i z jiných přístrojů)
-Obraťte se na Policii ČR, která požádá všechny operátory o zablokování vašeho přístroje, podle jeho výrobního čísla IMEI, čímž se znemožní další používání telefonu

Postup při žádosti o zablokování na Policii České republiky
-Dostavte se na nejbližší oddělení Policie ČR, přineste si s sebou následující podklady:
účtenku, fakturu, krabici nebo záruční list s výrobním číslem IMEI, které prokáží vlastnictví telefonu
občanský průkaz nebo jiný doklad, kterým prokážete svoji totožnost-Nejste-li vlastníkem telefonu, musíte mít plnou moc (nemusí být úředně ověřena) – právnická osoba musí předložit písemnou žádost podepsanou statutárním orgánem a opatřenou razítkem
Policista spolu s žádající osobou vyplní formulář.
-Při koupi mobilního telefonu si ověřte, zda-li souhlasí výrobní číslo IMEI telefonu s obalem a doklady prokazující vlastnictví telefonu pečlivě uchovejte.
-Blokace telefonu může být na vaši žádost opět později zrušena.
- Na (snad) pravidelně aktualizovaném webu umístěném na adrese https://aplikace.policie.cz/patrani-mobily/, naleznete: informace o blokování provozu mobilních telefonů službu, která Vám umožní ověřit, zda je či není Váš mobilní telefon evidován jako odcizený a tudíž zablokovaný – pro ověření zadejte výrobní číslo IMEI
zdroj - www.policie-cr.cz

iCloud se vyplatí

Mýt účet iCloud obnáší i spousta výhod. Můžete přenášet soubory z jednoho zařízení na druhé. Takže vám pomůže při hledání ztraceného telefonu tím, že vidíte veškeré soubory které se po odcizení do telefonu nahrají.

„ Tak sem si ho lumpa našel sám, díky iCloud aplikaci Find my iPhone, trůnil na Staromáku, s pomocí dvojice vtipných měšťáků a IMEI telefonu mi jej předal..
Tímto doporučuji všem iPhone držitelům iCloud..“

Ztratili jste mobilní telefon Samsung?

Mobilní telefony Samsung nabízí službu Najít moje mobilní zařízení, která vám umožní minimalizovat nebezpečí úniku osobních informací v případě ztráty zařízení díky funkcím Zablokovat mé zařízení a Vymazat mé zařízení. Navíc můžete vyhledat umístění ztraceného zařízení pomocí funkce Najít moje zařízení.

 Telefon můžete zablokovat i na dálku

Pokud váš mobilní telefon zablokujete na dálku, minimalizujete tak riziko odcizení osobních údajů. Podle potřeby můžete také napsat zprávu, která se zobrazí na displeji zablokovaného zařízení, a určit telefonní číslo, na které lze volat i v případě, že je zařízení zablokované.

Screenshot_2Funkce Vymazat mé zařízení je poslední možnost, pokud chceme ochránit své osobní údaje

Funkce Vymazat mé zařízení můžeme použít jako poslední možnost při ochraně svých osobních údajů. Tato funkce umožňuje vymazat veškerá data z vnitřní a vnější paměti a SIM karty. Odstraní také veškerá data uložená v zařízení a obnoví jeho tovární nastavení. Ovšem pokud vymažete veškeré věci ze svého zařízení, následně nebudete moct použít funkci Najít mé zařízení.

Screenshot_3

 

Máte mobilní zařízení s operačním systémem Android?

Android Lost nabízí neuvěřitelně širokou paletu funkcí, které vám umožní najít ztracený telefon a jež vám mohou být nápomocné i v případě jeho ztráty. Praktické je ovládání přes webové rozhraní, ale též přes SMS pro případ, kdy vy nebo váš telefon nebudete mít přístup k Internetu. Je jasné, že zkušený zloděj v první řadě telefon vypne a následně (pokud to umí) provede jeho reset do továrního nastavení, čímž aplikaci odstaví. Pokud jste telefon jen někde zapomněli, máte díky Android Lost skoro stoprocentní šanci ho nalézt. V případě krádeže je šance pochopitelně nižší, ale rozhodně významně větší, než kdybyste Android Lost vůbec neměli.

android-lost-apk-android-apps

Ztracenému telefonu může také pomoct aplikace Cerberus

Jediná nevýhoda oproti řešení od Googlu je ta, že se tento nástroj do telefonu dostane až po vaší instalaci a nastavení. Je tedy nutné zabudovat tento „alarm“ do přístroje ještě před tím, než bude ztracen či odcizen. 

Výhody aplikace Cerberus

 • přístroj je možné ovládat SMS příkazy (není tedy nutné internetové připojení)
 • rozpozná změnu SIM karty a pošle na předvolené kontakty její číslo
 • dokáže fotit a natáčet video
 • dokáže ovládat přístroj (zapnout data, poslat zprávu, vytočit číslo, restartovat telefon…)
 • přežije tovární restart (ROOT)

Cerberus-anti-robo

Pokud víte, že byl telefon odcizen, nesmíte se prozradit

V momentě, kdy pomocí výše zmíněných aplikací zjistíte, že je přístroj v pohybu, znamená to jediné – byl odcizen nějakou škodnou. V tomto případě platí jednoduché pravidlo – za žádnou cenu se nesmíte prozradit. Pokud totiž zloděj zjistí, že jej dokážete určitým způsobem monitorovat a znepříjemňovat mu požitek z lupu, provede opatření. Nejčastěji telefon rychle vypne, vyndá SIM kartu a nejspíše i provede tovární restart. Proto se ve vlastním zájmu vyvarujte upozorňujících SMS, že byl přístroj odcizen atp. V drtivé většině to totiž situaci zhorší. Než se pustíte do jednání na vlastní pěst, informujte policii a poskytněte jim získaná data. Odlov pachatele by poté měl být o mnoho snazší.

zdroj/foto: support.apple.comguardianlv.comglossi-media-us-west.s3-us-west-1.amazonaws.com,www.policie-cr.cz, Samsung

Komentáře

Nahoru