Dnes vyšlo 15 článků

Co by se stalo, kdyby klasické automobily plně nahradily vozy bez řidiče?

V Pittsburghu už jezdí autonomní taxi bez řidičů pro společnost Uber, Tesla a Mercedes postupně jednají se společnostmi z různých měst o implementaci automobilů bez řidiče do jejich denního provozu. Vypadá to, že toto je naše budoucnost. Pojďme se ale podívat na to, jaké důsledky by plné zavedení provozu bez řidičů do měst, mohlo přinést.

Samořídící automobily mohou zaplnit světová města již za tři roky. Nejpozději do 20-30 let pravděpodobně tyto automobily budou všude, kam se podíváte. Není to děsivá představa? Jaké důsledky může tato výměna klasických automobilů za autonomní, přinést?

3231882867_ac4d99589a_z

Možná, že za 10 nebo 20 let už lidé nebudou vlastnit automobily. Autonomní vozy budou plně kontrolované a vám už bude stačit pouze objednání odvozu jako služby… bez starostí, bez práce, bez nutnosti údržby vlastního automobilu.

Řidičáky zmizí

Tento fakt způsobí také to, že významnou součástí ekonomiky budou právě softwarové společnosti. Možná, že v naší společnosti začnou postupně mizet řidičské průkazy. Lidé je už totiž nebudou potřebovat. Namísto nich mohou vzniknout jiné osobní doklady.

Dopravní policie už nebude potřeba

Dopravní policie, která dnes denně vybírá pokuty od stovek řidičů, již nebude potřeba v takové míře, jako předtím. Mnoho dopravních policistů se tak bude muset po práci poohlédnout jinde.

Konec parkovacím stáním v obytných částech měst

Vzhledem k tomu, že by v tomto případě osobní automobily s klasickým řízením postupně mizely ze silnic, mizela by i parkovací místa. Sídliště by najednou získala obrovské prostory, které by bylo možné osadit stromy a zřídit zde například hřiště pro děti.

Místo benzínu a nafty elektřina

Čím dál tím více automobilů bude postupem času jezdit na elektřinu. Budou proto vznikat další a další nabíjecí stanice. Poptávka po nich totiž prudce vzroste. Benzín a nafta se stanou spíše okrajovým, alternativním zdrojem energie.

Zní vám to jako sci-fi? Ano, momentálně je tento článek pouhou úvahou. Ale velká část těchto myšlenek se může v několika příštích letech stát skutečností …

zdroj/foto: medium.com, flickr.com

 

Komentáře

Nahoru