Dnes vyšlo 15 článků

Co bude Microsoft dělat dál

Co bude Microsoft dělat dál

V pátek se vyrojila první oznámení toho, že Steve Ballmer, současný generální ředitel společnosti Microsoft, během příštích dvanácti měsíců odejde do důchodu. Co by to mohlo znamenat pro Microsoft a budoucnost produktů společnosti? Máme se na co těšit?

Ať už ho milujete nebo nenávidíte, byl Ballmerův dunivý hlas jedním z pilířů Microsoftu na všech tiskových konferencích. Kdo ho nahradí, není zatím jisté.

„Potřebujeme generálního ředitele, který bude delší dobu držet tento nový směr,“ uvedl Ballmer ve svém prohlášení.

Ballmer byl v minulosti pro mnoho věcí kritizován. Pod jeho vedením Microsoft zaspal nástup chytrých telefonů, propagoval a posléze ukončil řadu technologií jako například Silverlight. Na druhou stranu Microsoft za jeho vlády představil operační systém Windows 7 a dostal Xbox do obývacích pokojů.

Dalo by se říci, že na tom Ballmer byl skoro dost podobně jako ještě nezmíněný Windows 8. Z jedné strany nadšení, z druhé kritika. V souvislosti s tímto systémem přijímal princip „všechno nebo nic“ a snažil se držet dominantní pozici na trhu v této oblasti, spíše než aby se snažil převzít iniciativu v jiných potenciálně lukrativních odvětvích.

Maximální zaměření na mobilní zařízení

Windows Phone je toho dobrým příkladem. Přesuňme se do doby, kdy ještě nebyl představen iPhone, do doby, kdy byl svět v možnostech chytrých telefonů teprve v začátcích. Microsoft již měl svůj vlastní mobilní operační systém. Je pravda, že Windows Mobile byl nepřehledný a k použití nepraktický, ale měl potenciál se jednoho dne stát něčím významným.

Místo toho ale Microsoft zaměřil svou pozornost jinam a Apple a Google měli pro svůj iOS a Android volný trh. Tou nejlepší odpovědí, na jakou se Microsoft v té době zmohl, byl mobilní telefon Kin. A na ten je lepší zapomenout.

microsoftKin

To, co nakonec následovalo, je Windows Phone. Jeho první vydání bylo opravdu skvělé. Následné aktualizace platformy, nejdříve Windows Phone 7.5 a pak 7.8, ale vedly tam, kde se nacházíme dnes s Windows Phone 8.

V posledních měsících platforma ukázala zisky, ale je to už téměř tři roky od jejího průniku na trh. Bývala by si potřebovala své klíčové místo na trhu najít mnohem rychleji. Ale měla by se snažit ještě teď, pokud se chce aspoň přiblížit počtu uživatelů iOS a Androidu. Ze začátku byla pro Windows Phone klíčová Nokia, možná to bylo tím.

Nicméně s Ballmerovým odstoupením a jeho nahrazením by se mohl Microsoft více zaměřovat přímo na trh mobilů a tabletů. Mnoho odborníků a analytiků stejně předpovídá smrt tradičních počítačů, takže pokud chce mít Microsoft nějakou naději být jedničkou na trhu, měl by dávat více prostředků na rozvoj mobilních zařízení, aby byl napřed, ne se jenom snažit udržovat tempo s konkurencí.

windowsPhoneSteveBallmer

Možná by to mohl zkusit tak, jak to udělal s tablety Surface – vzácným příkladem toho, jak se Microsoft snaží vzdorovat očekáváním navzdory konečnému výsledku – a vyrobit jeden nebo dva vlastní mobilní telefony. I když to by se pravděpodobně nelíbilo Nokii, která by tak byla nadobro ztracená, a mohlo by to způsobit problémy i s jinými výrobci, kteří vyrábí telefony běžící na OS od Microsoftu.

Ano, zkoušeli to už s Kinem, ale teď mají i správnou vlastní platformu, takže by mohli ostatním výrobcům skutečně konkurovat. To by totiž mohlo vyústit v zajímavé a různorodé možnosti, i když je možné, že by některé z nich úplně propadly.

Více bojovat

Zatímco by vyrábění vlastních zařízení podobným způsobem, jako tomu bylo s tablety Surface, mohlo znít jako příšerný nápad (zvláště s ohledem na Ballmerovo přiznání, že společnost objednala příliš mnoho součástek pro RT modely), je teď pro Microsoft největším problémem trhu tabletů a mobilů nedostatek relevance. Není vnímán jako lídr na trhu, neprodukuje nic, co by inspirovalo ostatní. A to je to, podle čeho se skutečně řídí spotřebitelé.

To by mohlo možná být jednou z největších Ballmerových chyb v Microsoftu. On sice úspěšně dohlížel na nové iterace prakticky každého výrobku, ale velmi málo se staral o inovace. Inovace jsou to, co v dlouhodobém horizontu donutí uživatele otevřít peněženku. A netýká se to pouze mobilního trhu, Microsoft by měl bojovat tvrději a být viděn jako vůdce na mnoha trzích.

Dalším dobrým příkladem toho, jak mohl Microsoft zůstat víc relevantní a viditelný u zákazníků, jsou nositelné technologie. Přemýšlejte na chvíli o tom, jaké společnosti se vám objeví v mysli, když si vzpomenete na nositelné technologie. Je dost jasné, že Microsoft to asi nebude. A teď si představte, jaký pokrok by pro Microsoft mohla znamenat třeba revoluční integrace technologií do aut.

Poučit se z vlastních chyb

Nejsou to jen telefony a tablety, se kterými to Microsoft zkazil. Nesmíme zapomenout, že když byl na svém vrcholu, neuvěřitelně dobře se mu dařilo ovládat prakticky jakýkoliv trh, který si jen vybral. Dobře totiž věděl, jaký si má vybrat.

Například by se svým dosahem Microsoft klidně mohl dominovat ve vyhledávání a online reklamách nebo sociálních sítích. Jen kdyby věnoval větší úsilí novým trendům, spíše než aby se pořád držel jen svého operačního systému.

Jasně, Ballmer asi těžko dohlížel zvlášť na každý z těchto projektů, ale jako generální ředitel za ně byl nakonec za všechny zodpovědný. Jedna z dalších klíčových věcí, které by se měly, a možná i mohly, s novým generálním ředitelem změnit, je vytváření podstatných, ale v některých případech trochu nelogických akvizicí. Například Skype je dobrá služba, ale s cenou 8,5 miliardy dolarů nebyl zrovna moc levný.

steveBallmerSkype

Více investovat do menších projektů

Lepší by bylo trochu riskovat a soustředit se na menší akvizice. Mnohé nejvíce vzrušující nové technologie pochází v současné době ze strany startupů. Pokud by Microsoft některé z nich koupil, mohlo by ho to nastartovat. A jestli koupí jiné společnosti, bude třeba je velmi rychle integrovat. Nemá smysl zajímat se o platformy, které nebudou kompatibilní s jeho zájmy.

Pracovat na lepším načasování

Abychom byli spravedliví, nezdá se, že by byla společnost omezena ve svém myšlení nebo ambicích. Celý problém je zřejmě jen v načasování. Smartphone, tablet, myšlenka chytrého domova – Microsoft byl s tímto vším vepředu před svou konkurencí, ale prostě nemohl najít způsob, jak to přivést na trh včas takovým způsobem, aby získal odezvu od uživatelů. Jedna věc je vytvořit něco úžasného, ale další je přesvědčit lidí, že s v té věci skrývá budoucnost.

S Ballmerovým odchodem jsou nyní dveře otevřené světu potenciální svobody a nového zaměření, které by mohly vést k tomu, že začneme Microsoft vidět ve zcela novém světle – jako inspirativního inovátora, který bude tlačit ven stále další nápady a stane se naprostou jedničkou trhů. Ale může se také stát, že bude jen pokračovat v tom, co se dělo během posledního desetiletí.

Zdroj: The Next Web, obrázky: The GuardianFirm Guide, CNN, Zimbio

Komentáře

Nahoru