Dnes vyšlo 15 článků

Cloudové úložiště: Proč externí harddisk nestačí

Cloudové úložiště: Proč externí harddisk nestačí

Oceňovaná svatební fotografka Lori Petersonová si prošla hořkou životní zkušeností, která ji přesvědčila k používání cloudových úložišť. Proč byste je měli začít používat dřív, než bude pozdě a jaká jsou nejlepší, se dozvíte v následujícím článku.

„Před několika lety jsem fotila nádhernou, dojemnou svatbu. Babička nevěsty byla právě propuštěna z nemocnice po ošklivém pádu a její manžel, nevěstin dědeček, se o ni přes vlastní špatný zdravotní stav staral. Právě oni dva pojali svatbu jako skvělou rodinnou příležitost a uspořádali nádherný, na rodinu zaměřený večer.

Oslavy pokračovaly až do pozdních večerních hodin a pak se nevěsta a ženich odebrali pryč, aby strávili prvních pár dní jako muž a žena. By to nádherný, perfektní den. Fotografie, které jsem pořídila, vypadaly prostě skvěle a podle mě skutečně zachytily atmosféru celého dne.

Záloha na externím disku? Někdy nestačí…

Doma jsem fotografie nahrála do svého počítače a zálohovala je na externím harddisku. Editovala jsem pár fotografií a poslala je novomanželům, aby je mohli sdílet se svými přáteli a rodinou.

O několik dní později si můj manžel všiml, že můj počítač nepřehrává nastavenou slideshow fotografií. Sedli jsme si a společně se na počítač podívali. Zatímco jsme tak seděli, z mého počítače začaly mizet všechny fotografie, které na něm byly uložené. Myslela jsem na to, že je mám naštěstí nahrané ještě na harddisku, ale ukázalo se, že jsem doufala předčasně. Můj externí harddisk i počítač se rozbily ve stejnou chvíli.

Máme přítele, který pracuje v opravně počítačů. Okamžitě jsme mu zavolali. Předali jsme mu externí disk a čekali na jeho telefonát, ve kterém nám oznámí, že disk opravil a vše je v pořádku. Nemohla jsem ani přemýšlet, byla to jediná věc, na kterou jsem dokázala myslet.

Nejtěžší telefonát v životě

Náš telefon konečně zazvonil, ale přítel nám nemohl sdělit nic dobrého. Externí harddisk se rozbil a vymazal všechna data, která na něm byla uložená. Nic nešlo obnovit. Šílela jsem. Čekal mě nyní telefonát nevěstě, ve kterém jsem jí musela sdělit, že všechny fotky z onoho dne jsou pryč – kromě těch několika, které jsem jí poslala předem a které představovaly jen malý zlomek jejich velkého dne.

Byl to asi nejtěžší telefonát v mém životě. Nevěsta byla zklamaná a nešťastná, zároveň plná pochopení. Ukázalo se, že pár týdnů před svatbou její vlastní počítač vypověděl službu a také nebylo možné jej opravit. Všechny fotky i dokumenty z jejího počítače byly pryč a neexistovala šance na jejich obnovu.

Překvapilo mě, jak snadno novomanželé celou věc přijali. Věděli, že to není ani moje, natož jejich chyba, pouze vedlejší produkt naší závislosti a spoléhání na technologie.

Ten den jsem se zařekla, že se podobná situace nebude nikdy opakovat. Tehdy jsem také začala zkoumat možnosti cloudových úložišť…”

Jaké cloudové úložiště je nejlepší?

Možná se cítíte zahlceni množstvím poskytovatelů cloudových úložišť. Podle čeho byste si měli vybrat to nejvhodnější? Chcete zálohovat jen data z počítače nebo i externího disku? Fotografie či dokumenty? Nebo všechno?

Jedním z nejlevnějších a nejdosažitelnějších cloudových úložišť je BackBlaze. Za měsíční poplatek ve výši 5 dolarů zálohuje veškerá data na vašem počítači i externím zařízení, které do něj zapojíte, s výjimkou operačního systému a aplikací. Veškeré vaše soubory, fotografie i dokumenty ovšem budou zálohovány na bezpečném místě.

Podobnou možností je i Carbonite. Pro zálohu počítače začínají poplatky na 59,99 dolarech za rok, pokud k tomu chcete přihodit i externí disk, začínají ceny na 99,99 dolarů za rok.

Dropbox, Copy a Google Drive mají základní bezplatné verze, které poskytují možnost uchování 15-18 GB dat. Podle vašich potřeb pak mají další varianty, které začínají na 4,99 dolaru měsíčně za zálohu 100 GB dat. Dropbox navíc nabízí doplněk za 3,99 měsíčně, který vám umožní obnovit všechny omylem smazané soubory.

Mít cloudové úožiště se vždycky vyplatí. Obzvlášť, pokud výsledky vaší práce zůstávají uchovávány v systému jedniček a nul. Nespoléhejte na technologii – ta zkrátka občas selže. Zálohujte své soubory na některém cloudovém úložišti, ať se vyhnete telefonátům, podobným tomu z příběhu Lori Petersonové…

Zdroj:

https://digital-photography-school.com/cloud-storage-why-an-external-hard-drive-is-not-enough

Komentáře

Nahoru