Cloud

Cloud (=mrak), neboli také cloud-computing je služba, která můžeme popsat jako poskytování dat, služeb, či programů uložených na serverech s tím, že k nim uživatelé mohou přistupovat odkudkoli, kdykoli, a z téměř každého zařízení, které je schopno se připojit k internetu.

Jak lze přistupovat ke cloudovým datům

K těmto službám, nebo datům lze přistupovat pomocí speciální aplikace, nebo třeba internetového prohlížeče. V cloudu pak může být uložené prakticky cokoli, tedy kromě již jmenovaných dat a programů klidně i celé operační systémy. Některé firmy pak třeba nabízejí pronájem jejich počítače právě přes cloud, takže na mobilních zařízení pak můžeme být jako na plnohodnotném počítači právě díky cloudu.

Zajímavosti o cloudových uložištích a aplikacích

Podle odhadů společnosti Gartner bude do roku 2016 až 36 procent dat uživatelů umístěných v cloudech. Bez ohledu na to, kde a jak je cloud realizován, jeho obsah nepatří nám, ale online službě. A ve formulacích zákonů o soukromí a informací se nikdy s cloudem nepočítalo a jsou v nich takové díry, že jimi mohou projíždět celé nákladní vlaky a s naloženými informacemi libovolně nakládat.

Například současné americké zákony považují data, která jsou na serveru uložená déle než 180 dní, za opuštěná.

A tomu odpovídá naprostá svoboda v nakládání s nimi. Ale co se týká různých vládních agentur, ty k nim mají přístup od samotného začátku.

Stačí se podívat na Google transparency report, který ukazuje 70 procentní navýšení „agenturních“ žádostí o získání přístupu k datům v průběhu posledních tří let. Podobnou zprávu začal zveřejňovat i Microsoft, který údaje Googlu jen potvrzuje.

Již delší dobu se soustředí na Informační Technologie, mobilní zařízení, hardware celkově a vůbec všechno, co může studenta zajímat.

Komentáře

Nahoru