Tisková zpráva: Cloud computing – proč je výhodný i pro malé a střední firmy?

Cloud computing – proč je výhodný i pro malé a střední firmy?

Stále častěji se dnes hovoří o tom, jak je cloud pro firmy výhodný. Je však skutečně výhodný i pro malé a střední firmy? O tom si povíme v následujícím článku.

Jak a v čem je výhodný cloud si osvětlíme hned v počátku a níže pak rozebereme vše podrobněji.

Proč je cloud computing výhodný pro malé a střední firmy:

  • Malé firmy nemusí zpočátku využívat obrovské investice či úvěry – firma si může vše pronajmout (HW, libovolný informační systém a služby) a náklady jsou pouze na vybavení klientů, nastavení přístupových technologií a přesuny dat.
  • Šetří tím svůj čas – veškerá infrastruktura je v cloudu už hotová a není nutné ji instalovat. A to opět šetří vlastní prostředky – není třeba žádný další zaměstnanec, který by se se musel starat o infrastrukturu.
  • Žádné výpadky – všichni klienti mohou využít záložní či dočasné řešení v případě nedostatku výkonu. Jednoduše se přesměruje nevyužitý výkon jinam, což v případě, že používáte klasické desktopové řešení už možné není – program zkrátka vypadne nebo přestane fungovat.
  • Variabilita výkonu a ceny – cena se odvíjí podle pronajatého výkonu nebo podle růstu uživatelů. Cloudové řešení si může společnost pořídit na omezenou dobu a poté dle nárůstu objemu zakázek či v případě nedostatku zakázek libovolně měnit daný tarif. U tradičních informančních systémů tohle možné není. Zaplatíte plnou licenci bez ohledu na to, zda se vám zrovna daří a nebo nedaří.

Význam cloudu pro malé firmy není zanedbatelný, protože z něj mohou několikanásobně profitovat a získat tak značnou konkurenční výhodu. Hlavním přínosem cloudu pro malé firmy jsou určitě profesionální technologie v cloudu (firmy tak za relativně nízkou cenu dostanou do ruky komplexní informační systémy, účetní a databázové systémy, vývojářské a developerské programy), které si malá firma většinou sama nemůže dovolit.

Pokud menší společnost začne využívat některé cloudové služby, dostává se tím opravdu do profesionálního prostředí, které si dříve pořizovaly jen velké firmy, které si mohly dovolit vlastní serverovnu s profesionálním hardwarem (v podobě zdvojených systémů, kvalitních diskových polí a redundantních blade serverů), softwarové vybavení ve formě licencí (Citrix). Všechny tyto dodatečné náklady automaticky u cloudu odpadají. Pokud se menší společnost rozhodne pro cloudovské řešení,nemusí se již starat o správu hardwaru, ale zároveň obdrží za jednu cenu i virtualizaci systémů (které tak na běžný chod spotřebují daleko nižší hardwarový výkon), zároveň dostane k dispozici i profi helpdesk a samozřejmě v případě jakéhokoliv problému fungují u cloudovských systémů zálohy všech dat.

Jaké jsou nevýhody cloudu?

Nevýhodou může být pro někoho fakt, že data nejsou nahraná u něj (na vlastním serveru, PC).  V případě, že mu tedy přestane fungovat internet, tak k nim nemá přístup. Na druhou stranu – kolik dní v týdnu vám nefunguje internet? Spíše to však nebudete počítat na dny, ale na minuty. Pokud by vám totiž neustále nefungoval internet, byli byste ztracení, ať už používáte cloud a nebo ne. Druhým často vzpomínaným cloudovským nedostatkem je obava uživatelů z úniku dat. Otázka je však, zda jsou data uložená na vlastním hardwaru byla více v bezpečí. Zatím totiž neznáme žádnou velkou kauzu, která by se proslavila únikem dat u cloudovského řešení.

Komentáře

Nahoru