Čištění vody před napitím a po spláchnutí záchodu

Čištění vody před napitím a po spláchnutí záchodu

Všechna voda, co je na planetě Zemi není zrovna určená k pití, protože buď je slaná (z moře) nebo špinavá ať chemicky, např.. když se z polí spláchne do potoků neekologické hnojivo, od mršin živočichů, tak mechanicky  od různého bordelu co kdo hodí do řeky, aby s tím nemusel jet do sběrného dvora či šrotu či co všechno spláchne do hajzlíku, co jen proleze světlostí odpadní trubky.

Voda se nečistí jen před pitím, než přiteče z úpravny pitné vody do vodovodní baterie ale i po vyčůrání hned jak doteče do čističky odpadních vod.

Pitné vody je málo

Vody k pití jsou na Zemi jenom 3% a v některých oblastech světa začíná být pitné vody zoufalý nedostatek a naše dějepisářka říkala, že pravděpodobně 3. světová válka bude o vodu.

Sice se zkouší odsolovat mořskou vodu, ale technologie zatím není dokonalá, tak se musíme spokojit s konvenčními zdroji získávání pitné vody.

K výrobě PET flašky ve které si vodu kupujetel je potřeba mnohem více vody, než se do flašky vejde.

 Úpravna pitné vody

Voda i pití a přípravě nápojů  a pokrmů se získává buď z podzemních zdrojů, která je čistší a často plná minerálů, ale pro její získání je nutné vyvrtat hluboké studny vodu čerpat na povrch nebo z povrchových zdrojů jako jsou přehradní nádrže, jezera, kde voda splňuje určité hygienické normy, aby bylo ekonomické ji vyčistit, aby se dala vypít.

Voda se čistí jak mechanicky, protékání přes síta, přes filtry, které zachytí pevné částice (např. hlínu, kamínky) tak chemicky, že se do ní přidávají chemické látky, které vysráží jiné “bordely” na hladinu, aby je šlo sebrat, popř zůstanou na dně.

Než se voda pustí do potrubí k lidem tak prochází několika násobnými testy na hygienickou nezávadnost a kvalitu a podle výsledků se voda ještě pročistí např. chlorem, UV zářením, ozonem (molekula ze 3 atomů kyslíku)

Vodu lze čistit i bakteriálně, že so do vody přidají aktivní bakterie, které požírají zlé bacily.

Čistička odpadních vod

Když spláchnete hajzlík s vaším hovínkem, tak voda neteče do potoka či řeky, ale potrubím do podobné instituce jako byla na začátku.

Voda se opět čistí podobnými principy  jako pro výrobu pitné vody.

Čím méně budete vodu znečišťovat, to znamená lejt do záchodu zbytky olejů, barev, tím snazší a levnější bude její vyčištění, aby se dala opět vypustit do přírody, třeba do jezera,  kam se chodí v létě se svojí dívkou koukat jak plave, pokud holka nemá ráda přeplněné bazény, kde jí každý potenciální úchyl očumuje.

Do záchodu rovněž nepatří staré léky, které mají špatné účinky na vodní živočichy a rostliny a toaletním papírem pro hygienickou očistu vašeho řitního otvoru se rovněž vyplatí šetřit, jednak vám role vydrží déle a jednak se menší množství papíru lépe rozpustí a nebude se ucpávat trubka.

Jak sem v předchozím odstavci napsal, že voda se čistí i pomocí bakterií tak např. antibiotika ty hodné bakterie zabijí.

Jak vodou šetřit si nechám na některou z příštích nedělí, kdy symbolicky píšu o vodě.

29 let, invalidní důchodce pro invaliditu 3. stupně, vyučen v oboru Elektrikářem - silnoproud a maturita v oboru Strojírenství. Tak trochu plaváček českého internetu. Přezdívka: Koleso, Plaváček, Michal, Mistr Vodoznak Zájmy: strojírenství, elektrotechnika, plavání žen, venčení pejska Danečka II., tvorba vodoznaků a nakupování Pribináčků. Budoucí potravinový inspektor. Fanoušek stativu a měkké stírací pryže neboli gumy. Žije v Rakovníku a na Živě.cz. Vyskytuje se a píše na Objevit.cz, kde píše jen a pouze v CZ jazyce, i když s pravopisnými a gramatickými chybami, protože je dyslektik! Píše pro Objevit.cz dobrovolně a zcela zdarma bez nároku na jakýkoliv honorář! a děkuje šéfredaktorovi za cennou životní zkušenost a možnost vyzkoušení si práce redaktora internetového e-magazinne (E-zinu). Michal Kolesa - oficiální osobní webová stránka (odkaz na homepage Michal kolesa) ; otevře se v nové záložce/okně

Komentáře

Nahoru