Čínský mlékárenský průmysl je v krizi a uzavírá se velké množství farem!

Čínský mlékárenský průmysl se nachází v těžké krizi, kterou způsobují různé faktory, včetně poklesu porodnosti, zpomalující ekonomiky a nadprodukce mléka. Tato situace má vážné dopady na farmáře, dovozce i spotřebitele.
Pokles cen mléka a zavírání farem
Ceny mléka v Číně klesly pod hranici výrobních nákladů, které jsou kolem 3,8 juanu (12,18 Kč) za kilogram. Tento propad nutí menší farmáře k ukončení provozu a snižování počtu dobytka. Například společnost Modern Dairy, jeden z největších producentů mléka v Číně, snížila počet dojnic na polovinu a za první pololetí vykázala ztrátu 207 milionů juanů (663 milionů Kč).
Nadprodukce a pokles poptávky
Produkce mléka v Číně vzrostla na téměř 42 milionů tun v loňském roce, což je výrazný nárůst oproti 30,39 milionům tun v roce 2017. Tento růst byl poháněn vládní podporou z roku 2018, která podporovala zakládání nových farem a zvyšování produkce. Poptávka po mléčných výrobcích však zároveň klesá, a spotřeba mléka na osobu klesla z 14,4 kg v roce 2021 na 12,4 kg v roce 2022.
Dopad na dovoz a export
Dovoz mléčných výrobků do Číny, zejména z Nového Zélandu, Nizozemska a Německa, klesl meziročně o 13 % na 1,75 milionu tun za prvních osm měsíců tohoto roku. Import sušeného mléka se snížil o 21 % na 620 000 tun.
Navzdory snahám Číny zvýšit export sušeného mléka je tato možnost omezena přetrvávajícími negativními vzpomínkami na skandál s kontaminovaným mlékem v roce 2008. Čínští spotřebitelé nadále upřednostňují zahraniční značky, a to i přes vládní snahy o zlepšení potravinových standardů a obnovení důvěry.
Zdroj foto: www.pexels.com
Komentáře