Dnes vyšlo 15 článků

Číňané dokážou vše, vyvinuli auto, které lze řídit prostřednictvím myšlenek

Výzkumníci z čínského města Tchien-ťin vyvinuli auto, které lze ovládat prostřednictvím mozku. K vytvoření prototypu potřeboval tým vývojářů přesně dva roky.

Řidič bude mít umístěné snímací zařízení na hlavě, díky kterému určí, zda se má auto rozjet, zastavit nebo couvat bez toho, aniž by řidič hnul prstem. Detektor je složen z 16 snímačů, které zachycují signály z mozku řidiče, které zachycují signály z mozku řidiče. Signály je nutné vyhodnotit a najít mezi nimi ty, na které má auto reagovat. K tomuto účelu vědci vytvořili speciální počítačový program.

Signál EEG zaznamenává snímací zařízení a posílá je bezdrátově do počítače. Počítač signál zpracuje a rozezná v něm záměr řidiče, který pak převede do pokynu pro řídící jednotku. Jádrem celého procesu je zpracování signálu počítačem; vysvětluje Zhang Zhao z výzkumného týmu. 

 Koncentrace je nutná pouze ve chvílích, kdy chce řidič změnit směr jízdy

Vedoucí projektu Duan Feng je přesvědčen, že tato technologie se bude stále vyvíjet a vzniknou tak modely, které budou kombinovat automatické řízení s ovládáním pomocí mozku. Obavy z rizika, že by řidič mohl nechtěně vyslat signál, který způsobí nehodu, profesor Feng odmítá. Podle profesora je koncentrace nutná pouze ve chvílích, kdy chce řidič změnit směr jízdy. Hlavním záměrem projektu je umožnit lidem s omezenou pohyblivostí řídit.

Bez názvuZdroj: E-svet.e15

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru