Čína zakázala Windows 8 – jsou moc drahé!

Čína zakázala Windows 8 – jsou moc drahé!

Čína se včera rozhodla, že na vládních počítačích nebude tolerovat Windows 8. Proč? Oficiálně nebylo poskytnuto žádné vysvětlení. Jenže jak to tak bývá, všechno má svůj důvod. A tak vláda aspoň na svých stránkách uvedla, že zákaz je součástí jejich úspor.

Úřady se vůbec nesnaží někomu něco vysvětlovat. A tak všem nezbývá nic jiného, než spekulovat. Diskutuje se například o tom, že si za to může Microsoft sám. Neměl prý ukončovat podporu Windows XP. Na spoustě počítačů ještě běžel, takže čínská vláda bude nucena zakoupit hromadu nových licencí. Čína je totiž dokonce jednou ze zemí, které společnost Microsoft požádaly, aby Windows XP i nadále podporoval. Poukazovali právě na to, že přechod na novější systém by se jim velmi prodražil. Možná se tím dokonce snaží Microsoft přimět, aby nabízel operační systém za nižší cenu.

Microsoft jim ale vyhovět nehodlá. Vysvětlil, že i Čína potřebuje své počítače modernizovat, aby zůstaly bezpečné.

windows-8

Vyměnit OS na všech počítačích by bylo moc drahé. Tak nový systém radši zakážeme.

Boj nekončí

Čína to ale nehodlá vzdát. Rozjela vývoj své vlastní verze Windows XP, která bude založena na Linuxu, a doufá, že ji uživatelé aspoň vyzkouší. Tenhle jejich systém by totiž měl být nabízený zdarma pro všechny tamní obyvatele. Jestli ho ale budou chtít, je záhadou. Většina obyvatel totiž používá pirátské kopie Windows.

Do té doby nic nahrazovat neplánují. S Windows XP prý vydrží. Vždyť je to stále ještě nejrozšířenější operační systém na světě. Osmičky jsou proti tomu podle statistik třetích stran instalovány pouze na 3 % stolních počítačů.

Zdroj: Softpedia, Cnet, obrázky: Flickr – Julianhorvat, Roberto Russo

Komentáře

Nahoru