Čína připravuje vlak, který bude jezdit rychlostí 600 km/hod

Čína plánuje postavit nejrychlejší komerční vlak na světě. Společnost China Railway Rolling Stock Corporation (CRRC), jeden z největších výrobců vlaků na světě, vyvíjí nový typ magneticky levitujícího vlaku. Ten by měl dosáhnout rychlosti až 600 kilometrů za hodinu.

Státem vlastněná společnost už začala budovat pětikilometrové koleje, na které bude vlak testovat. Nicméně bude to trvat nejméně deset let, než bude ultra rychlý maglev zpřístupněn veřejnosti. Poté, co se tak stane, by se mohlo jednat o nejrychlejší komerční vlak.

crrc-maglev-train

Zdroj: Inhabitat

Společnost také pracuje na jednodušším magneticky levitujícím vlaku, který bude jezdit rychlostí „pouze“ 200 kilometrů za hodinu. Cílem je ustanovit domácí technologii a standardní systémy pro nové generace středně a vysoce rychlých maglev vlaků, které mohou být využity po celém světě.

Současný rekord v rychlosti vlaků drží japonský magneticky levitující vlak, který dosáhl v loňském roce rychlosti 603 kilometrů za hodinu, čímž překonal světový rekord starý 12 let. Vlak však nebude připraven ke komerčnímu využití kvůli enormním nákladům na výstavbu kolejí.

crrc-maglev-train-2

Zdroj: Inhabitat

Vlaky maglev jsou schopné dosáhnout vysoké rychlosti, neboť tradiční systém kolejí vyměnily za systém poháněný magneticky vzduchovým polštářem. Elektromagnety současně táhnou vlak směrem kupředu a tlačí ho vpřed i zezadu. V porovnání s naftovými vlaky jsou náklady na konstrukci maglev vlaků astronomicky vysoké. Ale ve výsledku je maglev více udržitelný a rychlejší.

Zdroj: Inhabitat

Komentáře

Nahoru