Čína má více lidí na sledování internetu než vojáků

Čína má více lidí na sledování internetu než vojáků

Internet. To je jedna z nejpoužívanějších a nejdůležitějších služeb. Lze přes ní šířit zábavu, návody, novinky, ale i ideologické názory. Toho si je vědoma i Čína, která zaměstnává 2 miliony lidí, aby kontrolovali dění na internetu.

Podle zprávy (odkaz v čínštině) čínského zpravodajství Beijing News Čína zaměstnává více než 2 miliony lidí na kontrolu internetu. To je dokonce více než aktivních vojáků – těch má Čína „jenom“ 1,5 milionů.

Reportéři se v poslední době činí. Nedávno například američtí novináři zjistili, že olympiáda v Soči v Rusku bude monitorována. Každý světová supervelmoc nějakým způsobem kontroluje osobní data uživatelů.

Nicméně v Číně cenzura a monitorování pokročila asi nejdál. Nyní je zde dokonce celý průmysl a profese zaměřená na monitorování – nebo alespoň pokus o – sociálních sítí .

 

Drtivé většině Číňanů se může o Facebooku jenom zdát - je zde totiž zakázaný

Drtivé většině Číňanů se může o Facebooku jenom zdát – je zde totiž zakázaný

V Číně je více než 500 milionů uživatelů internetu, takže jen těžko lze všechno úplně ohlídat.

Čína pravidelně nabírá nové zaměstnance z řad úspěšných studentů. Ty pak zaměstnává na odborech propagandy, reklamních firmách a tak podobně. Pro čínské firmy se jedná o slušný byznys. Někdo totiž tyto lidí musí zaučit.

Firmy si za vyškolení pracovníka zkoumajícího sociální sítě učtují až 4 tisíce renminbi (v přepočtu 13 tisíc korun). Takového školení trvá přitom jenom 4 dny.

A jak to vypadá v budoucnosti? To nelze přesně předpovědět, ale jsou tu určité indicie. Například před pár týdny Čína oznámila, že v zóně volného obchodu v Šanghaji povolí plno, pro nás všedních, věcí a možností.

Nová a netrpělivě očekávaná konzole XBox One

Konzole v Číně nelze zakoupit, podle čínské vlády narušují výchovu dětí

Například zde půjde volně zakoupit konzole jako jsou PS3 nebo Xbox 360. V této zóně rovněž bude neomezený přístup na Facebook a Twitter. Není jasné, kdy přesně se tomu stane, ale mělo by to být nejpozději do tří let.

A proč Čína tak povoluje? Důvod je prostý. Posledních několik dekád prudce ekonomicky stoupala, ale její růst se začíná drasticky zpomalovat. Už se tedy začíná spoléhat i na zahraniční investory. A ti jsou zvyklí na svobodu.

 

Zdroj: mashable.com, theverge.com, dailymail.co.uk

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru