Čína má vedoucí pozici v patentech na generativní umělou inteligenci, uvádí zpráva OSN

Podle zprávy OSN je Čína světovým lídrem v počtu patentů týkajících se generativní umělé inteligence (AI). Mezi lety 2014 a 2023 bylo v Číně podáno přes 38 000 patentů v této oblasti, což je přibližně šestkrát více než ve Spojených státech, které jsou na druhém místě. Celkem bylo během sledovaného období podáno více než 54 000 patentů spojených s generativní AI, z toho 38 210 v Číně a 6 286 v USA. Třetí místo obsadila Jižní Korea, následovaná Japonskem a Indií.
Generativní umělá inteligence zahrnuje systémy schopné vytvářet texty a obrázky na základě tréninku na rozsáhlých datech. Tento typ AI získal na popularitě zejména po bezplatném zpřístupnění chatovacího programu ChatGPT, který vyvinula společnost OpenAI s podporou Microsoftu.
Generální ředitel Světové organizace na ochranu duševního vlastnictví (WIPO) Daren Tang uvedl, že generativní AI je revoluční technologií, která má potenciál zásadně změnit náš pracovní, životní i zábavní styl. WIPO doufá, že analýza patentových údajů přispěje k lepšímu pochopení vývoje této technologie a jejích budoucích směrů. „Tímto způsobem můžeme pomoci politikům řídit vývoj generativní AI tak, aby přinášela společné výhody a zajistila, že lidské bytosti zůstanou středem inovačních a tvůrčích systémů,“ řekl Tang.
Analytik Nestor Maslej ze Stanfordova Institutu pro umělou inteligenci zaměřenou na člověka (HAI) však upozornil, že analýza patentů neposkytuje kompletní obraz situace v oblasti generativní AI. Podle něj je klíčové, kdo vytváří nejlepší modely založené na generativní AI a odkud pocházejí. Z tohoto hlediska se zdá, že Spojené státy mají značný náskok.
Zdroj foto: www.pexels.com
Komentáře