Dnes vyšlo 15 článků

Čína cenami tabletů válcuje Evropu. Na co si dát pozor při nákupu elektroniky (mobily, tablety) z Číny?

Na koupi tabletu z Číny není nic špatného. Je to výhodné z hlediska ceny, ale není to tak snadné, jako kdybyste nakupovali v Česku. Kupujete tablet přes půl světa od neznámé společnosti na základě fotek. Je potřeba dát si pozor na pár věcí.

Divili byste se, jak často jsou v čínských zařízeních používány stejné součástky jako v zařízeních známých firem. Pokud si tolik nepotrpíte na značku, je úplně jedno, které z nich si koupíte, a cena hovoří jasně pro Asii. Stačí si vytipovat nějaký obchod, který zasílá i do zahraničí a být opatrný.

Nakupujte od známého prodeje

To neplatí jen pro objednávky z Číny. Najděte eshop s pozitivním hodnocením, abyste si byli jistí, že vám zboží skutečně zašle. Když se vám poštěstí, natrefíte zrovna na nějakou slevu. V Číně mají mnoho jiných svátků než u nás a je šance, že k jejich příležitosti budou slevy.

Momentálně probíhá akce na GearBest.com. Od 11. do 20. srpna tam oslavují příchod Windows 10, a tak mají ve slevě tablety s Windows. Některé z tabletů pořídíte levně celý den, jiných je jen omezený počet a je potřeba být mezi prvními 5, 10 nebo 15, kdo se pokusí je ulovit. Lov přitom začíná už ve tři hodiny ráno našeho času a aby toho nebylo ještě málo, prodejce nabízí zaslání produktu zdarma na jakoukoliv adresu.

Sleva GearBest se vztahuje na následující tablety:

Udělejte průzkum

Trochu Googlete, abyste věděli, co od tabletu opravdu očekávat. Z textového popisku si sice uděláte plus mínus nějakou představu, ale v realitě to může být trochu jinak. YouTube a Google by vám měli stačit, jinak zkuste ještě web tabletrepublic.com. Jsou tam shromažďovány právě recenze na čínské tablety.

Když si vezmeme například druhý tablet z výše uvedeného seznamu, tabletrepublic.com nás odkáže na videorecenzi. Na xda developers fóru je dokonce vidět benchmark test a další info. Takhle by měl vypadat výzkum tabletu, který si plánujete objednat.

chuwi

Pod video recenzí Chuwi Hi8 je zrovna napsané, že je objednaný z GearBest

Plaťte přes PayPal

PayPal je běžnou platební metodou u většiny čínských velkoobchodů. U mnohých je to dokonce jediná možnost. Vyhněte se jiným alternativám, jako je bankovní převod atd. PayPal je bezpečný a v případě problému přes něj získáte své peníze zpět.

Podívejte se na možnosti vrácení

Kdyby se náhodou stalo, že s tabletem nebudete spokojení, některé obchody nabízí možnost vrácení zakoupeného výrobku. Může to být z důvodu, že vám dojde rozbitý, nesedí s popiskem na e-shopu, nebo v balíku například vůbec není. Souvisí s tím i záruka – v solidních čínských e-shopech platí, že když se vám zboží rozbije do jednoho roku, opraví vám ho.

warranty-and-return

GearBest nabízí možnost vrácení peněz do 45 dnů, pokud se vám výrobek nebude líbit

Nezapomeňte na clo

Záleží na tom, jak drahý tablet si budete objednávat. Pravidla jsou následující:

  • zboží v hodnotě menší než 22 eur nepodléhá ani clu, ani DPH
  • zboží v hodnotě 22 eur – 150 eur podléhá DPH
  • zboží nad 150 eur podléhá clu i DPH

Nicméně cla u tabletů se nemusíte bát vůbec. Jak můžete dohledat v obsáhlém dokumentu, pro tablety je celní sazba „bez“, tedy nulová. Zaplatíte jen DPH. Konečnou cenu lze tedy snadno vypočítat podle vzorečku:

Cena = 1,21 x (hodnota zboží + náklady na dopravu)

Není LTE jako LTE

Dejte pozor na datové připojení. Rychlé LTE není stejné všude na světě. Čínské tablety se mohou připojit v Číně, ale naše frekvence nemusí podporovat. Čeští operátoři běží na:

  • 800 MHz
  • 900 MHz
  • 1800 MHz
  • 2100 MHz
  • 2600 MHz

A pokud to chcete mít úplně detailně vyzkoumané, podívejte se na mapu pokrytí vašeho operátora, na které pásmo se připojíte u vás doma. Mapy pokrytí najdete zde:

Nacházíte se jinde, než v ČR? Pak využijte tento odkaz, na kterém si můžete zobrazit mapu pokrytí v jednotlivých zemích pro danou frekvenci: maps.mobileworldlive.com.

Pokud budete dbát na všechny výše uvedené tipy, při objednání tabletu z Číny se vám nic nemůže stát.

Komentáře

Nahoru