Čína buduje obrovskou solární elektrárnu v Černobylu

Už v sprnu jsme vás informovali o tom, že v Černobylu by měla vyrůst solární elektrárna. A nyní se dvě čínské energetické společnosti rozhodly, že vybudují solární elektrárnu v uzavřené zóně v blízkosti černobylského jaderného reaktoru, k jehož výbuchu došlo v roce 1986.

„Význam to bude mít zejména ekonomický, protože se snažíme rekonstruovat poškozenou oblast zelenými a obnovitelnými zdroji energie,“ řekl Shu Hua, předseda společnosti GCL System Integration Technology (GCL-Si).

monument-1062297_1280

Zdroj: Pixabay

Zóna o velikosti 2 590 kilometrů čtverečních byla po katastrofě, která se odehrála v roce 1986, uzavřena. Společnost GCL-Si neodhalila podrobnosti o tom, v jaké části bude solární elektrárna postavená anebo kolik bude její výstavba stát. Nicméně uvádí, že projekt je pro pracovníky naprosto bezpečný.

„Ukrajina schválila zákon, díky kterému může být lokalita použita pro zemědělství a další věci, takže jaderné záření je pod kontrolou,“ uvedl manažer.

Čínské energetické firmy, které mají na starosti vybudování solární elektrárny, se snaží zdokonalit pověst čisté energie. Ještě předtím, než se pustily do projektu v Černobylu, úspěšně využily kontaminovanou půdu v Číně k umístění zdrojů pro tvorbu čisté energie.

Zdroj: Inhabitat

Komentáře

Nahoru