Čína bude mít svou vlastní Wikipedii

Už je to téměř 13 let, co čínská vláda poprvé zablokovala Wikipedii. Od té doby byl zákaz několikrát zrušen a zase obnoven, ale teď už to bude definitivní. Vláda buduje vlastní online encyklopedii a shání 20 000 lidí, kteří ji naplní obsahem.

Čínská encyklopedie, nazývaná také Velká kulturní zeď, se poprvé otevře v roce 2018. V současné době vláda hledá desítky tisíc univerzitních studentů a pracovníků výzkumných ústavů, kteří by pomohli vytvořit obsah. Cílem je dát dohromady 300 000 hesel, z nichž ke každému bude napsaných asi 1000 slov.

V Číně už několik pokusů o internetovou encyklopedii existuje. Společnosti Baidu a Qihoo 360 něco takového provozují, nicméně nikdo se rozsahem ani zdaleka nepřibližuje Wikipedii.

china-encyclopedia

Chtějí překonat Wikipedii

Nová čínská encyklopedie se chce zaměřit na nejnovější vývoj vědy a techniky v Číně, podpořit zájem o historii a posílit základní hodnoty socialismu. Cílem prý vůbec není napodobit Wikipedii.

„Máme největší a nejkvalitnější autorský tým na světě. Naším cílem není dohánět Wikipedii, ale předehnat ji,“ popsal Yang Muzhi, který tomu celému velí.

Jedno je ale jisté. V čínské encyklopedii se rozhodně nebudou objevovat informace, které by bylo potřeba cenzurovat. Vždyť tzv. čínský Velký firewall je nerozsáhlejším cenzurním nástrojem na světě.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru