Čína blokuje i anonymní vyhledávač DuckDuckGo

Čína blokuje i anonymní vyhledávač DuckDuckGo
Jak již je známo, Čína mileráda blokuje velké stránky. Nyní došlo k tomu, že “čínský firewall” zablokoval i vyhledávač DuckDuckGo, který je dle monitorovací služby GreatFire nedostupný již o třetího zaří. A co to vlastně je “DuckDuckGo”? Jedná se o vyhledávač, který se oproti ostatním liší tím, že jednoduše nesleduje své uživatele a nevydělává na jejich datech. Prostě a jistě, pro všechny platí stejná pravidla. 

Za tento rok napočítala společnost zatím více jak jednu miliardu vyhledávacích dotazů, což je oproti Google (ten má 100 mld. dotazů měsíčně) samozřejmě prcek. V současnosti se tento vyhledávač však dostal i na iOS, kde slouží jako alternetiva velkých vyhledávačů (tzn. Google, Yahoo, Bing).

Z jakého důvodu je anonymní vyhledávač na “černé listině”?

Zakladatel firmy Gabriel Weinberguž na svém Twitteru potvrdil, že se jeho vyhledávač ocitl na čínské černé listině, avšak prý nedostal žádné materiály, které by mu vlastně vysvětlili, z jakého důvodu se tam dostal. Nejspíše tou hlavní překážkou bude anonymita a svoboda.

3026698-slide-duckduckgo-office-1

Čína ráda blokuje velké weby

Ná závěr jen dodáme, že Čína je svými “blokovanými stránkami” celkem slavná. Proč? Dle dostupných informací blokuje 144 z 1000 nejnavštěvovanějších webů světa (Google, YouTube, Twitter, Blogger, Vimeo, NY Times, Dropbox, Redtube, …)

 

Pokud může nějak pomoct ke krásné a inspirativní budoucnosti, tak tím, že o ni bude psát.

Komentáře

Nahoru