CIA se téměř deset let snaží hacknout iPhone

CIA se téměř deset let snaží hacknout iPhone

Ústřední zpravodajská služba (CIA) strávila téměř deset let tím, že se snažila ohrozit bezpečnost iPhonu a iPadu – dvou nejpopulárnějších mobilních zařízení na světě. Prozradily to dokumenty Edwarda Snowdena.

Jak píše Intercept, bezpečnostní experti CIA šli po bezpečnostních klíčích používaných pro šifrování na Apple zařízeních. Použili k tomu XCode – nástroj dostupný statisícům vývojářů iOS aplikací, a jejich cíl byl jediný: krást hesla a komunikaci uživatelů.

Z uniklých dokumentů také vyplývá, že vědci z CIA chtěli naučit iPhony a iPady přinést keyloggery do notebooků a počítačů. Pak by viděli všechno, co na svém počítači píšete, a mohli by snadno ukrást hesla a další citlivé údaje.

Pracují na tom téměř deset let

Snahy o prolomení bezpečnosti iPhonu začaly už v roce 2006, tedy rok předtím než byl vůbec produkt zpřístupněn veřejnosti. Zda CIA dospěla k úspěchu či nikoliv, není známé. Prý zvládli vytvořit svou vlastní verzi softwarového balíčku XCode, která obsahovala vylepšení na získávání našich osobních informací, ale netušíme, zda ji skutečně použili nebo používají.

CIA ani Apple se k incidentu nevyjádřili, ale Tim Cook v posledních měsících o ochraně osobních údajů hodně mluvil:

„Chci, aby bylo naprosto jasné, že jsme nikdy nespolupracovali s žádnou vládní agenturou z jakékoliv země, abychom jim pomohli vytvořit zadní vrátka do některého z našich produktů nebo služeb,“ napsal Tim minulý rok. „Také jsme jim nikdy neposkytli přístup k našim serverům. A nikdy ho neposkytneme.“

Fotka: Flickr – yannikachternbosch

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru