Dnes vyšlo 15 článků

Chystáte se pověsit televizi na zeď?

Povíme si něco o tom, jak připevnit televizi na zeď. Možná se vám to zdá dostatečně jasné, ale poradíme vám pár tipů, kam schovat nevzhledné kabely, nebo jak se orientovat v široké nabídce držáků.

Tak je to tady. Rozhodli jste se připevnit si televizi na zeď, jak je to dnes v módě, ale řešíte spoustu otázek. Jaký držák vybrat? Jakou velikost? Jak vysoko televizi umístit, aby se na ni dobře dívalo? Udrží ji vůbec?

drzak-tv-lcd-NB-SP400

Nástěnný otočný a sklopný držák NB SP400

Vyberte držák

Tohle je nejdůležitější část celého úkolu. Pokud si myslíte, že se držák vybírá podle velikosti televize, jste na omylu. Jde především o rozteč otvorů pro uchycení TV na držák. Rozteč se nazývá VESA standart a může být např. 100 x 100 mm nebo 400 x 200 mm. Druhým parametrem, na který je třeba brát zřetel, je hmotnost televize. Úhlopříčka je to poslední, o co byste se měli zajímat.

Pak už záleží jen na vašich představách. Bude vám stačit fixní držák, ve kterém s televizí nejde manipulovat, sklopný, v němž se dá televize naklánět nahoru a dolů, nebo radši kloubový, kterým jde TV natáčet i do stran?

pohyblivy-drzak

Otočný, sklopný a výškově stavitelný držák Tv Fiber Mounts F120

V případě, že si sami nevíte rady a bojíte se, že byste koupili nekompatibilní držák, můžete využít poradenství. Na webu www.drzakyastolky.cz vyplníte jednoduchý formulář (typ televize, vaše požadavky a přípustnou cenu) a odborníci vám doporučí, co by se vám hodilo.

Vyberte správné místo

Pravděpodobně už máte vymyšlené, kam televizi umístíte, ale dejte pozor na výšku. Pamatujte na to, že u televize můžete sedět několik hodin denně a při zakloněné hlavě by vás bolelo za krkem. Možná vám to bude připadat nízko, ale běžně se televize dává do výšky 95 cm – 100 cm od země. Záleží na výšce gauče, ale vždy platí, že vaše oči by měly být v úrovni středu obrazovky. Pokud si vyberete sklopný držák na TV, naštelujete si TV až po namontování, v případě fixních držáků je lepší si to pořádně změřit předem.

Vymyslete, kam skryjete kabely

Kabely visící od televize dolů docela kazí celý dojem. Někteří šťastlivci na televizi na zdi myslí už při projektování a stavbě domu, takže si udělají zásuvku ve správné výšce, ale většina lidí potřebuje minimálně napájecí kabel televize dovést až k zásuvce někde u země. Ještě horší to je v případě, že si pořídíte stropní držák na televizi. Ze stropu už kabely opravdu viset nemohou.

stropni-drzak

Stropní držák na Tv Sigden SM02

Jestliže to jde, nejjednodušší je, když je prostě skryjete. Postavíte před ně nějakou skříň, květinu, sošku, či něco podobného. Nejefektivnější, ale nejsložitější, je kabely zasekat do zdi. Vysekáte díru a zazdíte do ní trubku, kterou vedete kabely. Přesto se nejčastěji používají elektroinstalační lišty, které lze natřít stejnou barvou, jakou máte namalovanou stěnu, takže ji téměř nepostřehnete.

Nakupte a přimontujte

Máte už vše výše uvedené promyšlené? Nastává ta pravá chvíle jít držák na televizi zakoupit a přimontovat jej. Domluvte si na to kamaráda, ve dvou to jde lépe, připravte si vrtačku, hmoždinky a vysavač na uklízení nepořádku. Pokud se na takovou fyzickou práci necítíte, radši to svěřte do rukou odborníkům.

sklopny-drzak

Sklopný držák Tv NB C2T

Pár bezpečnostních tipů na závěr

  • kabel od televize do zásuvky neveďte ve zdi – není dimenzován pro bezpečnou montáž do zdi
  • než začnete vrtat nějaké díry do zdi, vypněte přívod proudu, aby nedošlo k úrazu

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru