Dnes vyšlo 15 článků

Chystáte se na jižní Moravu? Zkuste Jevišovice!

Jevišovice jsou nejmenší město na jižní Moravě zasazené do malebné krajiny na březích říčky Jevišovky. Jevišovice a okolí nabízí zejména zachovalou přírodu a neomezené možnosti pro milovníky cykloturistiky, ale i řadu historických památek a příslib zážitků.

Nevěříte?

S dětmi do bludiště a do expozice na oživlou historii

Nejprve vás nasměrujeme do nově zrekonstruovaného Předzámčí. Právě tady vznikla unikátní expozice o regionu. Uvidíte tu, jak se žilo našim předkům, nahlédnete do jejich domácností, uvidíte, jak fungovala četná řemesla, kde se vařilo a s čím pracovali na poli. Zajímavá je i sbírka zbraní a uniforem z různých etap naší historie.

Zbrusu nová expozice v Předzámčí Jevišovice

Zbrusu nová expozice v Předzámčí Jevišovice

Velká část expozice je věnována archeologickým nálezům, kterými se Jevišovice proslavily nejen v odborných kruzích. Však tu také působili přední čeští archeologové Jaroslav Palliardi a František Vildomec. Pokud se vydáte do Předzámčí v Jevišovicích, nezapomeňte se na vlastní oči podívat na sošku Hlubokomašůvecké Venuše, která je mladší sestřenicí světově známé Věstonické Venuše.

Dětem se určitě bude líbit expozice o přírodě, kde si prohlédnou vycpaná zvířátka, která v přírodě uvidíte jen s notnou dávkou štěstí.

A pak samozřejmě bludiště. Tady si určitě užijete spoustu radosti se svými ratolestmi.

Historie na každém kroku

Hned v sousedství Předzámčí můžete navštívit Starý zámek. Ten má ve správě Moravské zemské muzeum, takže se můžete těšit na další zajímavé expozice. Nezapomeňte navštívit také unikátní výstavu nástěnných maleb z různých koutů světa!

Historických památek najdete v regionu více. Je to třeba Nový zámek v Jevišovicích nebo rotunda v Plavči. Pokud máte rádi drobné církevní stavby, můžete si v krajině Jevišovicka listovat jako v knize. Kapliček je tu hned několik, často na zajímavých místech.

Muzeum kol a hasičské muzeum

Památky můžete obdivovat nejen zvenku, ale i zevnitř. Proto vás pošleme ještě do Boskovštejna, kde je muzeum kol a cyklistiky, které je umístěné ve zdejší vodní tvrzi. Muzeum stojí za ten kousek cesty. Představuje několik stovek bicyklů od těch nejstarších vysokých kol, přes tricykly, až po historické závodní prototypy nebo nádherné litografické plakáty zejména z cyklistické Francie 19. a 20. století.

Historická kola byste určitě měli vidět

Historická kola byste určitě měli vidět

Hned ve vedlejší vesničce, v Jiřicích u Moravských Budějovic, můžete navštívit hasičské muzeum. Přestože je to muzeum vzešlé z nadšení jednoho místního rodáka, uvidíte nádherné stroje z přelomu 19. a 20. století, hasičské uniformy, přilby, odznaky, magazíny a spousty dalších artefaktů.

Hasičské muzeum v Jiřicích nabízí skutečné unikáty

Hasičské muzeum v Jiřicích nabízí skutečné unikáty

Cyklistika, vyjížďky na koních, přehrada

Jevišovice jsou zasazené do přírodní lokality Přírodní park Jevišovka. Využijte proto jeho nedotčenou přírodu a absenci nebezpečné dálkové silniční dopravy, vezměte kolo a užijte si to. Pro cyklisty je tu nabídka několika značených cyklotras nebo okružních cyklostezek.

Pokud vyrážíte s dětmi, zavítejte na některou z místních koňských farem. Vyjížďky na koních pro začátečníky i pokročilé jsou jen střípkem z nabídky dovolené na farmě.

Venkovská turistika v sedle

Venkovská turistika v sedle

Léto ještě neskončilo, takže nezapomeňte na jevišovickou přehradu. Možností koupání je samozřejmě více a můžete zkusit i některé z koupališť v regionu.

Další informace o Předzámčí a okolí na webu

Kompletní nabídku Jevišovic a okolí najdete na novém turistickém portále regionu. Najdete tu vše potřebné pro turisty, aktuality, katalog ubytování a služeb a kalendář akcí. Předzámčí Jevišovice prošlo v uplynulých měsících rozsáhlou rekonstrukcí díky podpoře Evropské unie prostřednictvím programu ROP Jihovýchod. Díky tomu získalo Předzámčí nejen novou podobu, ale hlavně nové expozice a zázemí pro návštěvníky.

Na kole i pěšky - v každém případě bude co obdivovat

Na kole i pěšky – v každém případě bude co obdivovat

Další informace o Předzámčí Jevišovice a jeho okolí

10. 8. 2015 Slavnostní otevření Předzámčí
10. 8. 2015 Spuštění turistického portálu www.jevisovice.info
26. 8. 2015 Předzámčí – Pivní slavnosti v Jevišovicích
31. 8. 2015 Předzámčí Jevišovice nabízí novou expozici o regionu a bludiště

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru