Chybné předpovědi ve vývoji počítačů

Chybné předpovědi ve vývoji počítačů

Když se podíváme zpět na začátek éry počítačů, bylo všechno prostě jinak. Tenkrát se nikomu ani nesnilo o možnostech, které máme dnes. Něco takového si nedokázali představit. I odborníci ve svém oboru se tak dopustili osudných chybných prohlášení.

Pořád je co objevovat

„Everything that can be invented has been invented.“ (Vše, co lze vynalézt, již vynalezeno bylo.) Charles H. Duell – komisař Amerického patentového úřadu, 1899

Ten se tedy pořádně zmýlil. Tuhle nejstarší chybnou předpověď zde máme zařazenou samozřejmě ve vztahu k počítačům. V té době si pan Duell neuvědomoval, že by jednoho dne mohl být sestaven přístroj, který bude denně pomáhat miliardám lidí.

Ovšem mylná byla tato věta ze všech úhlů pohledu. Aby byla pravdivá, musel by se kompletně zastavit vývoj (a nejenom vývoj technologií). S tímto prohlášením by Duell neuspěl zřejmě ani dnes. Nebo si troufnete předpovědět, že už se nic nebude dále vyvíjet a nebudou přicházet nové, lepší věci a technologie?

5 počítačů pro celý svět

„I think there is a world market for maybe five computers.“ (Domnívám se, že na celosvětovém trhu je místo asi tak pro pět počítačů.) Thomas Watson – ředitel IBM, 1943

Od pronesení tohoto výroku uplynulo už spoustu let a stejně jako ostatní mýlící se osobnosti, které tu máme zařazené, ani pan Watson nemohl tušit, jak masově se počítače rozšíří po celém světě. Asi by se chudák divil, kdyby zjistil, že dnes má těch 5 počítačů leckterá domácnost. A celosvětový trh přitom běží dál.

1,5 tuny

Pokud má nyní ENIAC 18 000 vakuových trubic a váhu 30 tun, mohly by mít počítače v budoucnosti jen 1000 vakuových trubic a váhu kolem 1,5 tuny. Populární mechanika, 1949

ENIAC, který měl sloužit k výpočtům dělostřeleckých tabulek, byl považován za počítač, i když mu řada znaků skutečného počítače chyběla. Měl 30 skříní, velký napájecí zdroj, rozsáhlé vzduchové chlazení, vážil okolo 30 tun a rozprostíral se na ploše 167 m2. Obsahoval 17 468 elektronek šestnácti typů, 70 000 odporů, 10 000 kondenzátorů, 1 500 relé, 6 000 ručních přepínačů a okolo 5 milionů ručně pájených spojů. To vše vyžadovalo 174 kW elektrického příkonu. Když se ENIAC zapnul, pokleslo napětí v celé energetické síti města Philadelphia.

d

ENIAC, zdroj obrázku: education.mrsec.wisc.edu

Tohle by doma asi většina z nás mít nechtěla. Tvůrci ENIACU, kteří si tenkrát mohli myslet (a oprávněně), jakou vytvořili úžasnou věc, by se dnešním velikostem a váze počítačů jistě divili. A co by teprve asi říkali na notebook, tablet či podobná zařízení, která si s sebou můžete nosit skoro v kapse?

K čemu?

„But what … is it good for?“ (Dobře … Ale k čemu je to dobré?) inženýr Advanced Computing System Division IBM, 1968, komentář k mikročipu

Zařízení, které obsahuje miliony maličkých součástek naskládaných na co nejmenším kousku. A to tak, aby to všechno fungovalo. Počítačům, ale v dnešní době už i desítkám (snad i stovkám) dalších zařízení dodává právě tu potřebnou „inteligenci“. Kde bychom dnes byli, kdyby došlo na domněnky, že mikročipy jsou vlastně k ničemu?

tt

Malá součástka zodpovědná za “inteligenci” počítače, zdroj obrázku: patentovat.sk

Počítač doma?

„There is no reason anyone would want a computer in their home.“ (Neexistuje důvod, proč by někdo chtěl mít počítač doma.) Ken Olson, prezident a zakladatel Digital Equipment Corporation, 1977

V době začátků firmy Digital Equipment Corporation (DEC), která vyráběla nejpopulárnější minipočítače pro vědecké a inženýrské účely, prostě nebylo místo pro domácí počítače. Tenkrát neexistovaly žádné programy, které by využil běžný člověk, nebyl Google ani Facebook. Ken Olson nemohl jejich existenci předvídat, tudíž nechápal ani důvod, proč by někdo chtěl mít počítač doma.

Legendárních 640kB

„640 kB should be enough for anybody.“ (640 kB by mělo stačit komukoliv.) Bill Gates, 1981

Tak tahle věta bude Gatesovi připomínána snad navždy. My už dnes víme, že rozvoj technologií postupuje opravdu rychle. Ale vžijme se do jeho situace, vraťme se do začátků. Kdo mohl tenkrát tušit, že dnes se budeme pohybovat v GB, TB a větších jednotkách? Zkuste si dnes prorokovat něco, co bude za 10 let. Toho se jistě ještě dožijete a budete moci porovnat skutečnost s tím, co jste odhadovali. Myslíte, že se trefíte?

Nicméně Gates uznává, že řekl nějaké hloupé a špatné věci. Nikdo pohybující se v oblasti počítačů by nikdy neměl říkat, že určité množství paměti je dostatečné navždycky a pro všechny.

Složité emaily

Elektronická pošta skutečně pracuje tak, jak bylo slíbeno. Bohužel si nenašla cestu přes zažité lidské zvyky. Byla tedy uvítána technickými typy, ale sekretářky a všichni ostatní ji odsunuli na vedlejší kolej, protože se ukázalo, že je pro ně příliš složitá. časopis Time, 1991

I když se dnes emailová komunikace také odsouvá na druhou kolej, s přáteli většinou chatujete na sociálních sítích či na Skypu, při pracovních komunikacích email stále vede. Cestu přes zažité lidské zvyky si tak našel. Dnes už jsou totiž zažité zvyky jiné. Komunikací face to face se mnoho lidí ani nechce obtěžovat, neotravují se ani zvednutím telefonu, raději využijí právě například elektronickou poštu. A že je email příliš složitý? Když byl novou věcí, museli se s ním všichni naučit pracovat. Teď je to věc běžná, emailové aplikace jsou vytvořené intuitivně, aby je zvládl ovládat každý, kdo umí číst. Email je jedna z mála věcí, které na počítači zvládne například i moje máma. A ta tedy technický typ rozhodně není.

ttt

Email – spolehlivé spojení se světem, zdroj obrázku: webdesignerdepot.com

Poučení

A co z toho všeho plyne za poučení? Každý můžeme mít nějaké své názory a nápady, co se možná jak zlepší, co už tady za 10 let nebude, nebo co budeme za 5 let umět lépe. Odhadovat pokroky v tomto odvětví, které se tak masivně rozrůstá a rychle vyvíjí, je ovšem opravdu těžké. Kdybychom to měli vyjádřit slušně, tak své názory prostě moc veřejně nepublikujte. Co když jednou budete slavní a všichni novináři vám poté budou připomínat, jak jste v roce 2013 řekli ten největší nesmysl?

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru