Chodník, který vytváří energii? I to je možné!

Chodník, který vytváří energii? I to je možné!

I tohle je samozřejmě možné – jedná se o speciální dlažbu Pavegen, která je již instalována v obchodním centru Westfield Stratford Shopping Park v Londýně. Celé nákupní centrum je takhle osvětleno pouze díky jeho návštěvníkům. Pouhou chůzí vyrábí ekologickou energii – k rozsvícení žárovky tak stačí pouhých pár kroků!

Jak tento chodník funguje?

Celý chodník je vyroben ze speciálních dlaždic, které registrují otřesy vyvolané lidskou chůzí. Ty následně přeměňují na kinetickou a elektrickou energii. Princip je v tom, že se celá podlaha prohne zhruba o pět milimetrů pokaždé, když na ni šlápnete. Tím je vyvolána kinetická energie, jež se ukládá do lithium-polymerové baterie pod ní uložené anebo je přímo použita pro napájení svítidel, jež se nacházejí poblíž.

chodnik-pavegen

První zkoušky

Londýnské obchodní centrum bylo jako první, kdo si tenhle unikát objednal – a to i z toho důvodu, že tudy projde ročně na 30 milionů zákazníků – proč si tedy neušetřit na energiích? A to navíc ekologicky! Dříve byly dlaždice zkušebně instalovány do menších prostor, jako například osvětlení autobusových zastávek, prodejních automatů či vývěsných štítů- Jak bylo ale již prokázáno – není problém s osvětlováním rozlehlejších prostor.

Ekologie především

Dokonce i výroba dlaždic je prováděna ekologicky. Jsou totiž vyrobeny z nerezové oceli a recyklovaného polymeru. I povrch dlaždic je tvořen zajímavým materiálem – a to starými pneumatikami od nákladních automobilů. Díky této povrchové úpravě jsou dlaždice vysoce odolné proti výkyvům počasí či povětrnostním vlivům.

pavegen2

Pařížský maraton na ekologických dlaždicích

Maratonu v Paříži se zúčastnilo na čtyřicet tisíc běžců – a ti všichni dokázali vytvořit množství energie a velikosti zhruba sedm kilowatthodin. Tyto dlaždice, které dodala společnost Schneider Electric, nabíjely elektrické displaye, jež byly umístěny okolo trati. Energie, kterou zachytili dokázala napájet jednu žárovku po dobu celého týdne.

Zdroj text, foto: https://www.theguardian.com/technology/2015/jan/11/floor-tile-generates-power-from-footsteps-energy-electricity-startup

 

Štítky: , ,

Komentáře

Nahoru