Dnes vyšlo 15 článků

Chile vyrábí tolik sluneční energie, že ji poskytuje zdarma

V uplynulých letech Chile investovala do své solární energetiky tolik finančních prostředků, že země nyní generuje více sluneční energie, než ve skutečnosti potřebuje. Spotové ceny za solární elektřinu klesly na nulu na 113 dní v tomto roku, přičemž se očekává, že dní s bezplatnou solární energií bude více. Využití solární energie zdarma je přínosem především pro obyvatele. Nicméně analytici se obávají, jaký vliv to bude mít na trh, protože investoři a majitelé solárních elektráren mohou přijít o peníze.

Solární energie, kterou Chile přivádí do centrální sítě, se od roku 2013 zčtyřnásobila. Síť je nyní napájená 29 solárními farmami, ale plánuje se výstavba ještě dalších 15. Chile disponuje dvěma napájecími sítěmi (centrální, severní), které nejsou propojené.  V některých oblastech je infrastruktura špatná. Dokonce se najdou místa, kam síť nepřenese dostatek elektřiny. Kvůli principu nabídky a poptávky mají některé oblasti více elektřiny, než ve skutečnosti potřebují, což snižuje cenu, a jiné zase bojují s nedostatkem elektřiny.

Planta-Abengoa-Chile

Solární elektrárna v Chile

V severní části centrální sítě cena klesla na nulu, přičemž to vypadá, že loňský počet 192 dní elektřiny zdarma bude v letošním roce překonaný. Zatímco oblasti s nedostatečným pokrytím sítě bojují s vysokými cenami.

Chile-solar-market

Graf týkající se solární energie v Chile

Kritici se obávají dlouhodobého dopadu masivního růstu solárního průmyslu, aniž by došlo k potřebné aktualizaci infrastruktury, která by zvládla zvýšenou kapacitu. Carlos Barria, bývalý šéf vládní divize obnovitelných zdrojů energie a profesor na Pontifikální katolické univerzitě v Chile, řekl pro server Bloomberg:

„Vládla Michelle Bacheletové stanovila energetický sektor jako prioritu. Ale plánování bylo zaměřené na krátkodobý horizont. Je však nezbytné mít dlouhodobé plány pro řešení těchto typů problémů.“

Naštěstí, země reaguje na potřebu lepší energetické infrastruktury. Stavba 3 000 kilometrů dlouhé přenosové linky pro propojení dvou sítí je v plném proudu a dokončení se plánuje do roku 2017. Oddělená 753 kilometrová linka je také ve vývoji, čímž by se měly zmírnit výkonové přebytky v severních částech centrální sítě, kde jsou ceny na nule.

Zdroj / Foto: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru