Chci začít s programováním iOS aplikací. Kde mám začít?

„Mám základy v programování. Ale rád bych programoval iOS aplikace. Jen si nejsem jistý, kde bych měl začít nebo jaké nástroje budu potřebovat. Kde mám tedy začít?“ Takto zní otázka jednoho amatérského nadšence, který chce vytvářet appky pro iOS. Následující řádky mohou být přínosné pro každého, kdo se v tomto amatérovi vidí.

14325863401_49489a107e_k

Učit se vytvářet appky pro iOS je druh procesu. Pokud nevíte, jak kód funguje, najdete spoustu nástrojů zde. Pokud jste sběhlí v kódování, budete se muset seznámit s vývojovými nástroji Apple a jejich návody. Společnost známá logem v podobě nakousnutého jablíčka je známá tím, že zamítá aplikace i kvůli maličkostem. Je tedy dobré vědět ještě před samotným programováním, co si můžete a nemůžete dovolit.

Nemůžeme s vámi projít celý proces tvorby aplikací, pro jeden post je to spousta informací. Nicméně pomůžeme vám nastavit kódovací prostředí, připojit se k návodům Applu a poskytneme vám několik málo zdrojů, které vám pomohou naučit programovat aplikace pro iOS.

Xcode, Swift a iOS SDK

Apple IDE (Integrated Development Environment) pro Mac a iOS aplikace je Xcode. Jedná se o bezplatnou konzoli, kterou si můžete stáhnout na stránkách společnosti Apple. Xcode je grafické rozhraní, které se používá při psaní aplikací. Jeho součástí je vše, co potřebujete také pro psaní kódu pro iOS 8 s novým Swift programovacím jazykem.  Xcode je dostupný pouze pro Mac, tudíž pokud chcete programovat aplikace iOS, budete potřebovat OS X. Jelikož se vám nemusí nezamlouvat programovací jazyk Swift, můžete programovat iOS aplikace v jiných jazycích, jako je například Objective-C. Je na vás, jaký jazyk budete používat.

14654706270_fa04de853e_k

V následujících řádcích se podíváme na několik průvodců a tutoriálů, které vám pomohou se začátkem programování.

  • Začněte programovat iOS appky ještě dnes: To je oficiální startovní průvodce od Applu. Provede vás nastavením Xcode, strukturou vašich aplikací a všemi dalšími implementacemi. A také vám prozradí, jak vložit aplikaci do App Store.
  • Představujeme Swift: Nový programovací jazyk společnosti Apple je Swift. Byl vytvořen speciálně pro iOS a Mac. Jestliže začínate s programováním iOS aplikací, je dobré se učit na programovacím jazyku Swift. Pracuje na stejném principu Objective-C.
  • Vývojářská videa Applu: Apple obsahuje spoustu videí z WWDC a mohou vás naučit různé postupy ve vývoji. Jedná se o skvělý zdroj, který vám prozradí spoustu triků. Naučíte se pracovat s nástroji, jež budete potřebovat.

5330083237_35f44ee7d3_b

  • Návody od Raye Wenderlicha: Jestliže chcete programovat hry, můžete zhlédnout návody a tutoriály Raye Wnderlicha. Ten se zaměřuje i na další oblasti než hry, tudíž se dozvíte něco o jazyku Swift a Objective-C.
  • Apple API: Apple má spoustu různých API pro přístup k rozšíření aplikací, touch ID, fotografiím, HealthKit atd. Pokud se s nimi seznámíte, můžete je integrovat do vaší aplikace.
  • Škola programování iOS appek: Můžete zde získat základy iOS vývoje zcela zdarma, a to prostřednictvím programovací školy.
  • Programování aplikací pro iOS 7: Můžete zhlédnout videa, která se zaměřují na vývoj iOS appek. Tato videa jsou zaměřena ještě na iOS 7, ale základy zde dostanete. Je možné, že brzy se objeví aktualizace také pro verzi iOS 8.

Díky těmto materiálům byste měli mít přehled ve vývojových nástrojích a také v tom, jak věci na iOS fungují.

Pravidla pro přidání aplikace do App Store

kiqdoteozp6t0py85ms6

Není žádným tajemstvím, že pravidla pro přidání aplikace do App Store jsou velmi specifická. Je tedy dobré znát pravidla ještě předtím, než začnete aplikaci programovat. Pokud byste si tato pravidla nepřečetli, možná byste pracovali na něčem, co nemůžete potom umístit do obchodu App Store.

Jakmile vývoj aplikace dokončíte, předložíte ho obchodu App Store k prozkoumání, přičemž se zkoumá obsah, design a technické detaily. Takže přejděte na stránku s obecnými zásadami a ponořte se do čtení.

16235146202_45e71d1447_k

Apple má také seznam nejčastějších důvodů, proč jsou aplikace zamítnuty. Obvykle jsou důvody nefunkční odkazy, chyby v programu, reklamy či neúplné informace. Apple blokuje také aplikace, které obsahují adult či politický obsah.

Stejně tak spousta API má svůj vlastní soubor pokynů. Jestliže budete integrovat aplikace s HealthKit nebo Apple Pay, je dobré mít přehled i v této oblasti. Zde jsou informace:

15290538386_73201165df_k

Je dobré mít na paměti, že Apple je velmi konzervativní při přezkoumávání aplikací. Jestliže jste dělali něco, co se i vzdáleně může zdát jako nemorální, bude aplikace zamítnuta. Na to byste měli myslet, než začnete programovat.

Pravidla pro design aplikace

ao2wdmik4rjqwfdchuga

Apple má spoustu pokynů pro design a rozhraní. Apple chce mít v obchodě pouze aplikace, které mají nějaký druh konzistence. A když už se nejedná o perfektní design, měla by aplikace nabídnout přívětivé uživatelské rozhraní.

Chcete-li tuto oblast pochopit, doporučujeme zhlédnout stránku iOS Human Interface Guidelines. Najdete zde základy toho, co byste měli dělat. Dozvíte se, že je důležitý design jak aplikací, tak i ikon v aplikaci. Také se zde nachází informace, co dělat a nedělat.

5540953795_617de9187f_b

Naštěstí, existuje několik zdrojů, které vám pomohou sestavit aplikaci, jež bude odpovídat požadavkům Applu:

Můžete také najít spoustu online zdrojů, které vám pomohou s vylepšením designové stránky aplikace.

Registrace na GitHub a TestFlight

yyikuu2sa30ce0hr6d9v

Pokud nejste nějaký super génius, může se v aplikaci objevit nějaká ta chybička, které si ani nevšimnete. Je dobré, aby se ostatní lidé podívali na váš kód. Můžete pozvat beta testery, kteří vyzkouší vaši aplikaci.

GitHub slouží k testování verzí a ke společné práci. Jakmile se zde zaregistrujete, můžete účet propojit s Xcode. Vše, co uložíte v programovacím jazyku, bude zpřístupněné také ostatním lidem v týmu. Jestliže potřebujete nastavit GitHub, můžete si pročíst jejich průvodce.

gh-windows-app

Stejně tak je testování beta verzí velmi snadné pomocí TestFlight. Můžete zde opět vytvořit svůj tým, který vám pomůže s testováním aplikace. Akorát si ostatní budou muset stáhnout TestFlight aplikaci.

Abyste mohli programovat aplikace pro iOS, měli byste se nejprve seznámit podrobně s Xcode a s programovacím jazykem Swift (nebo jiným, který je vám bližší).

Zdroj: Life Hacker / GitHub

Komentáře

Nahoru