Chcete ze svého počítače udělat rychlé a bezproblémové žihadlo? Stačí pár kroků…

Chcete ze svého počítače udělat rychlé a bezproblémové žihadlo? Stačí pár kroků…

Stává se to každému. Počítač funguje, jak má a my na něj instalujeme programy a stahujeme soubory. Po čase nám ale přijde, že se reakce počítače zpomalují, spuštěné procesy žerou nějak moc paměti a vůbec, všechno tak nějak déle trvá. To by mělo být prvotním signálem, že je čas vyčistit počítač. V tu chvíli si možná položíme otázku, jaké nástroje na tuto práci použít. Zapomeňte na drahé programy, které slibují nárůst výkonu o několik desítek procent, stejného výsledku dosáhnete i pomocí následujících prográmků zdarma.

CCleaner – sympatický pomocník

Jako první nastupuje CCleaner, který udělá téměř polovinu práce za vás. Začněte tím, že si v záložce „Čistič“ vyberete oblasti, které má program zanalyzovat. Po krátkém prozkoumání vám program napíše, jaká je velikost nepotřebných souborů a odkud pocházejí. Pokud jste rozhodnuti místo na disku uvolnit, kliknete na tlačítko „Spustit Cleaner“ a za chvíli máte nějaké to místo navíc. Ovšem dávejte si pozor, ať si omylem nevymažete historii nebo cookies prohlížeče, čímž přijdete o všechna hesla, která si prohlížeč na jednotlivých stránkách zapamatoval.

Další záložkou jsou „Registry“. Opět si vyberete, co všechno má program vyhledat a on vám po chvíli vypíše výpis chyb v registru. Po klepnutí na „Opravit problémy“ můžete ještě pro jistotu registry zálohovat a poté už jen určíte, které chyby v registrech má CCleaner opravit.

Poslední zajímavou položkou jsou „Nástroje“. Ty obsahují možnost odinstalovat jednotlivé programy (přes tento program je to rychlejší, než přes vestavěnou funkci Windows) a také další důležitou věc – kontrolu programů spouštěných při startu počítače. Zde už budete muset pomocí internetu prověřit, k čemu ty téměř nic neříkající názvy patří a popřípadě je při startu počítače deaktivovat, což vám opět uvolní trochu místa v paměti.

Stará dobrá defragmentace

V průběhu času počítač zapisuje data na pevný disk. Ovšem často je zapíše dále od sebe a po delší době se tak rychlost čtení a zápisu na disk zpomaluje. Tomuto jevu se říká fragmentace a k jejímu vyřešení nám postačí nástroj vestavěný ve Windows.

Tento nástroj seřadí soubory na pevném disku tak, aby byly co nejblíže u sebe a opět se zrychlilo jejich načítání. Nevýhodou je, že defragmentace disku trvá poměrně dlouhou dobu, a tak je vhodné ji naplánovat přes noc. V závislosti na velikosti disku a míře fragmentace může program pracovat až několik hodin.

Kdo mi papá perníček paměť?

Pokud se vám počítač seká a vy ve správci úloh vidíte, že si několik procesů vynahrazuje veškerou paměť pro sebe, není špatný nápad o těchto programech zjistit více podrobností. Velice šikovným pomocníkem je v tomto ohledu Process Explorer, který umožňuje podrobně sledovat spuštěné procesy a jejich spotřebu paměti/procesoru. Avšak budete opět muset podle názvů pátrat, o jaké programy se jedná.

Fórum: Jak často provádíte defragmentaci disku?

Pokud úspěšně provedete výše napsané úkony (vhodné je i zároveň provést antivirovou kontrolu), měli byste zaznamenat alespoň mírné zrychlení reakcí vašeho počítače. A co je na tom nejlepší? Nedali jste za to ani halíř.

Komentáře

Nahoru