Chcete pracovat v Googlu? Zkuste odpovědět na pár otázek, které se dávají při přijímacím pohovoru

Chcete pracovat v Googlu? Zkuste odpovědět na pár otázek, které se dávají při přijímacím pohovoru

Přijímací pohovor, leckdy to nejdůležitější, co rozhodne o osudu uchazeče o zaměstnání. Některé menší firmy něco takového neřeší a berou lidi “z fleku”. Avšak, pokud byste chtěli pracovat v Googlu či nějaké větší technologické společnosti, připravte se na to, že se během přijímacího pohovoru dosti zapotíte. 

Snem snad každého vysokoškoláka IT oboru je práce v Googlu. Luxusní prostředí, suprový kolektiv a ty platy! To jsou všechno nesporné výhody práce ve firmě světového rozměru. Avšak, abyste se do nějaké takové to společnosti dostali, musíte projít přijímacím pohovorem. Možná byste čekali, že se vás tam budou ptát na nějaké IT věci či témata, která nějakým způsobem souvisí se záměrem Googlu. Opak je však pravdou! Velké společnosti (Apple, Amazon, Microsoft, Facebook…) jsou dosti nepředvídatelné, a proto raději ani nečekejte nějaké odborné IT otázky. Budou se vás ptát na věci, které působí spíše jako IQ test. Co to zaměstnavateli dá? Tím, že si vás takto “proklepne”, bude vědět, jak jste schopni čelit problémům.

Práce v Googlu hold něco stojí. Asi tím nejdůležitějším kritériem je zapojit mozek, o čemž svědčí i otázky, které se často objevují při pracovních pohovorech…

Kolik byste si účtovali za umytí oken v Seattlu? 

Ne, toto není chyták. Odpovězte jednoduše, například 15 dolarů za okno. Vůbec neuvažujte o počtu oken.

Vytvořte evakulační plán pro San Francisco.

V tuto chvíli by každý z nás bral mapu a začal popisovat, kudy by byla evakulace nejlepší. Blbost! Jak můžete s něčím takovým začít, když nevíte, o jakou katastrofu se vlastně jedná.

Kolik ladičů pián svět potřebuje?

Oblíbená otázka nejen Googlu, ale také Microsoftu. Tady vůbec nejde o žádné konkrétní počty, ke správné odpovědi byste se měli dobrat tak, že si řeknete – pokud ladič pián naladí jeden klavír za hodinu, pracuje 8 hodin denně, 5 dní v týdnu = naladí 40 klavírů týdně. Odpověď je tedy opačná, abyste naladili čtyřicet pián, budete potřebovat jednoho ladiče.

Co je mrtvé hovězí maso Dead Beef?

Tato otázka je už trošku jiné kafe, důvod? Konečně souvisí s IT, proto se jí dočkají uchazeči na softwarového inženýra. DEADBEEF je totiž ve skutečnosti hexadecimální hodnota. Tou se mimojiné označuje pád softwaru.

Jste kapitánem na pirátské lodi, kde posádka hlasuje o tom, jak si rozdělí zlato. Jakmile bude s vaším návrhem souhlasit méně než polovina posádky, zemřete.

Geniální otázka na logiku a nemá ani tak složitou odpověď. Chcete přežít? Rozdělte zlato mezi 51% lepší posádky.

Kolikrát se během jednoho dne překryjí ručičky na analogových hodinách?

Zde už musíte zapojit matematického ducha a představivost. Správná odpověď je mimochodem 22 krát. Ručičky se totiž překryjí v 00:00, 1:05, 2:11, 3:16, 4:22, 5:27, 6:33, 7:38, 8:44, 9:49, 10:55, 12:00, 13:05, 14:11, 15:16, 16:22, 17:27, 18:33, 19:38, 20:44, 21:49, 22:55.

Když zvládnete úspěšně pohovor a vyberou si vás, máte to v kapse. Ještě lepší bude, když se budete ucházet o práci v Googleplexu (nejluxusnějším pracovišti v Americe a asi i na světě)! Vždyť tam je 16 jídelen, kde si můžete nabrat jídla, co hrdlo ráčí. Samozřejmě zdarma!

Komentáře

Nahoru