Dnes vyšlo 15 článků

Chatovací místnosti na Facebooku

Chatovací místnosti na Facebooku

Facebook buduje novou funkci s kódovým označením „Host Chat“. Ta by měla uživatelům umožnit vybudovat chatovací místnosti, do kterých se budou moci bez pozvání připojit jejich přátelé. Funkce je v současné době ve fázi testování. Je to od Facebooku zřejmě dobrý krok, jak přimět své uživatele, aby na něm trávili ještě více času chatováním.

Facebook potvrdil, že funkce se testuje, ale podrobnosti nechtěl komentovat. Schoval se jen za nic neříkající prohlášení, že čas od času prostě některé věci u malého procenta uživatel testují. Tyto testy jsou někdy dokonce izolované do jednotlivých zemí, takže je nepravděpodobné, že chatovací místnosti uvidíte ve vašem vlastním Facebooku, pokud se tato funkce neukáže jako přínosná a nestane se běžnou.

Povídá se, že Facebook se zřejmě pouští do boje v chatování. Soupeří s SMS, Apple iMessage a nyní i Google Hangouts. Mezitím se do komunikace skvěle probojovali i nezávislí mezinárodní hráči jako například WhatsApp a nové formy komunikace jako je Snapchat. V sázce jsou zprávy, které generují obrovské množství zapojení uživatelů, které se dá s pomocí reklamy zpeněžit, a cenná data o tom, kdo jsou vaši nejbližší přátelé.

Chatovací místnosti mohou být v tomto boji účinným nástrojem, protože mají relativně pasivní povahu. V přímé soukromé komunikaci uživatelé obvykle jen pošlou a přečtou si zprávu a tím to skončí. Ale chatovací místnosti mohou být otevřené dlouhou dobu. To velmi dobře zabírá ve strategii Facebooku. Uživatelé si budou moci prohlížet novinky nebo profily přátel a uvidí více reklamy, které zaplní ten čas, zatímco budou v chatovací místnosti.

Jak by měly chatovací místnosti fungovat

Vždycky je tu možnost, že se funkce do běžného používání ani nedostane. Prostě jen tak umře, aniž by ji lidé poznali. A stejně tak se může stát, že budou vychytány všechny její mouchy a pár věcí se na ní ještě změní. Detaily se asi budou lišit, pokud se Facebook rozhodne vypustit plnou verzi, ale pojďme si představit aspoň dočasnou přibližnou funkcionalitu.

Chatovací místnost se vytvoří z nástroje pro vkládaní příspěvků. Kromě „Stav“ a „Přidat fotky/video“ tady bude i třetí možnost „Host Chat“. Po kliknutí se otevře chatovací místnost, kde můžete přizvat přátele a pojmenovat místnost, specifikovat k jakému účelu slouží (práce na projektu, plánování akce, …). Návštěvníci dané chatovací místnosti ji budou vidět v okně podobném tradičnímu facebookovému chatu. I když v závislosti na počtu zapojených lidí bude asi trochu složitější sledovat tempo rozhovoru.

host-chat-mock-up-right

To, co je trochu zvláštní, je, že se vaši přátelé mohou do místnosti připojit bez pozvání. Uvidí chatovací místnost ve svých novinkách, uvidí, že je hostitelem této chatovací místnosti jejich přítel a mají možnost přidat se také. Funguje to podobně jako chat na Facebooku v rámci skupiny, kde se může připojit do diskuze každý. Tím, že se budou chatovací místnosti zobrazovat v novinkách, se může přidat docela velké množství přátel.

Aby to ale nebylo tak úplně otevřené, můžete samozřejmě nastavit soukromí, kdo může vstoupit do místnosti a koho v místnosti mít nechcete.

Na funkci momentálně pracuje skupina zaměstnanců včetně takových, kteří se podíleli na vývoji běžného Facebook chatu. Nynější verze chatovacích místností podporuje pouze text, žádné fotografie a videa. Emotikony pravděpodobně zahrnuty jsou, ale nepadlo ani slovo o tom, zda chat umožňuje posílání nových samolepek. Testování je také omezeno na web, ale očekává se, že pokud se funkce rozšíří, bude k dispozici i pro malé obrazovky mobilních zařízení. Je také možné, že z mobilu nebudete schopní žádnou chatovací místnost zahájit, ale do již vytvořené místnosti se klidně budete moci přidat.

Boj proti Hangouts

Chatovací místnosti by mohly konkurovat Google Hangouts, který je v mnoha věcech podobný. Do Hangouts se také mohou volně připojit lidé, které má uživatel v kruzích na Google+. Velká výhoda Hangouts je video chat až pro 10 lidí, ale nabízí také mnoho dalších pokročilých funkcí. Síla chatovacích místností tedy bude muset být ve spontánnosti a masové distribuci. Díky silnému zapojení novinek na Facebooku, ve kterých se budou chatovací místnosti zobrazovat, je docela pravděpodobné, že se do místností bude připojovat hodně lidí.

Obecně zábava a atmosféra chatovacích místností by mohly Facebooku pomoci přilákat a udržet mladší uživatele. Kritici se totiž obávají, že ti by se mohli přesunout na novější sociální sítě a komunikační platformy jako je Snapchat nebo Tumblr.

Je tu šance, že se této funkce brzy dočkáme. Možná se ale stane podobným propadákem jako málokdy používaná možnost video chatu. Ale pokud se povede, bude to trochu krok nazpět. Budeme moci vzpomínat na ty dávné časy pomalého internetu a chatovacích místností…

Zdroj: techcrunch.com

Komentáře

Nahoru