Cestování ho vyšlo levněji než nájemné v San Franciscu. A na cestách vybudoval ambiciózní startup.

Jmenuje se Jay Meistrich. Před rokem opustil báječné San Francisco. Všechno, co vlastnil, prodal a rozdal. Přestěhoval se do čtyřicetilitrového batohu. Procestoval 45 měst ve 20 zemích světa, navštívil tři Disneylandy a jeden králičí ostrov. A při cestování dokázal pracovat 50 hodin týdně, aby vybudoval a spustil vlastní startup.

Jay Meistrich popisuje svůj příběh a podotýká, že celkové náklady na cestování byly mnohem nižší než nájemné v San Franciscu.

Cestování není dovolená

Existuje rozrůstající se komunita digitálních nomádů, kteří nejsou závislí na konkrétním místě. Jednoduše žijí tam, kde se zrovna nachází. Jedná se například o vývojáře softwaru, designéry, spisovatele, novináře, inženýry a další druhy lidí. Ačkoliv milují svou práci, rádi cestují a poznávají svět. A práce jim v cestování nebrání.

cestovan

Jay se svými přáteli

„Nomádský způsob života je produktivní cesta, jak vybudovat skutečnou společnost. Tvrdě jsem pracoval na spuštění ambiciózního startupu zvaného Moo.do.  A cestuji, neboť je to levnější, produktivnější a inspirativnější než sedět na jednom místě. Vydat se na cesty byla nejzodpovědnější volba, jaký jsem mohl udělat pro finanční a osobní růst,“ prozradil Jay Meistrich.  

Nomádem se stal náhodou

Jay chtěl před třemi lety odejít z Microsoftu a přesunout se do San Francisca, kde chtěl budovat nový startup. Kamarád se ho zeptal: „Ale proč musíš být v San Franciscu, když můžeš na počítači pracovat odkudkoliv?“ A jeho otázka začala dávat Jayovi smysl. Přemýšlel o ní stále více a začal pochybovat o svých předpokladech a o „normálním životě“, který v tomto moderním světě nedával smysl.

Odmítl jsem myšlenku pracovat od 09:00 do 17:00 hodin. Chtěl jsem procestovat svět za denního světla a přestat plýtvat této části dne prací v interiéru a sněním o nejbližší dovolené.“

Odmítl jsem myšlenku usadit se. Chtěl jsem poznat nové kultury a ochutnat nové jídlo namísto toho, abych poznal jen sousedy v okolí svého domu.“

Odmítl jsem myšlenku vlastnictví. Na velikosti úhlopříčky televize nezáleží. Svět je mnohem zajímavější než to, co jsem měl doma.“

Odmítl jsem myšlenku nudy. Jsem neustále obklopen novými místy, lidmi a zkušenostmi. Nemám pocit nudy, protože jsem začal cestovat. Nemám ani chuť dívat se na televizi či hrát videohry.“

Odmítl jsem myšlenku bucket listu. Mám seznam věcí, které chci dělat a které dělám.“

Tak odešel pryč s novými bláznivými nápady. Strávil šest měsíců cestováním po Austrálii, Asii a Evropě. Nicméně příliš to nefungovalo, a proto to vzdal a nakonec se do San Francisca přestěhoval. Cestování pro něj byla zábava, ale měl úžasný nápad a potřeboval se soustředit a skutečně na ní pracovat. A jaké je lepší místo k vybudování startupu než Silicon Valley?

Nicméně Jay brzy zjistil, že příliš zpohodlněl a pracuje pomalu. Začal se nudit a byl roztržitý. Začal se hodně dívat na televizi. U počítače seděl 12 hodin denně a měl pocit, že není produktivní.

„Když jsem byl na výletě v New Yorku a mí přátelé byli v práci, šel jsem pracovat do kavárny nebo Central Parku. Najednou jsem byl velice produktivní, udělal jsem během šesti hodin více práce než během obvyklých dvanácti hodin. To stejné se mi stalo při cestě do Londýna, kterou jsem absolvoval o několik měsíců později. Dokonce jsem přišel s lepšími nápady, protože nové zkušenosti a okolí udržovalo mou mysl aktivnější. Jakmile jsem přišel na vzorec, opustil jsem San Francisco a opět jsem se vrátil k nomádskému stylu života. A tentokrát jsem měl pocit, jako bych na to přišel. Jsem šťastný, produktivní, potkávám nové lidi a dozvěděl jsem se o skutečných globálních problémech, které je třeba řešit. A úspěšně jsem spustil Moo.do.“

Cestování je levnější než zůstat doma

Čísla jsou vypočítaná z jeho osobních útrat.

1421186731-cost-of-living

Měsíční náklady na osobní útraty

Na grafu níže jsou vyčíslené průměrné měsíční náklady. Jeden rok žil v apartmánu v Seattlu Capitol Hill, jeden rok žil v apartmánu v San Franciscu a jeden rok cestoval po 20 zemích světa. Většina nákladů z posledního roku představovala lístky na vlak a letenky. A když zůstal na jednom místě, například na Bali, vyšlo ho to ještě levněji.

1421186641-cost-of-housing

Měsíční náklady na bydlení

„Mí přátelé v San Franciscu a Seattlu se mě často ptají, jak si můžu dovolit tolik cestovat. Nemůžu si dovolit necestovat. Buduji společnost sám a život v San Franciscu mi vysával úspory.“

Celkové náklady na cestování po celém světě a žití života jeho snů ho průměrně vycházelo na 2 921 dolarů měsíčně. Později se usadil na Bali, kde ho živobytí vyšlo na 1 200 dolarů měsíčně. A pro zajímavost, celkové náklady na bydlení v thajském městě Chiang Mai vyjde na 641 dolarů měsíčně.

Když cestuje, je produktivnější

Když Jay začal cestovat poprvé, byl velký turista. Všechno si fotil a dělal veškeré činnosti uvedené v průvodci. Po několika vyčerpávajících týdnech ho trklo, že není na dovolené. Cestování se stalo jeho životem. Zpomalil a uvědomil si, že za měsíc bude v novém městě a nemusí dělat všechno najednou. Může si prohlížet město několik hodin denně a potom pracovat.

Na cestách zvýšil svou produktivitu, což dává smysl. Kdy byl v Římě po dobu jednoho týdne, proč by měl ztrácet čas na Facebooku? Byl obklopen něčím novým, a proto se nenudil. Zvyšovalo to jeho soustředění. Cítil se zdravější a kreativnější.

1-K79uncJ9Ftj65tHejp4Jug

Kreativita v Seattlu v červnu vs. cestování v září. K měření byl použitý nástroj RescueTime.

„V červnu jsem se vrátil do Seattlu, abych mohl pracovat se svým spoluzakladatelem a vypustit ven dlouholeté plány. Byl jsem méně produktivní než na cestách, překvapivě. Seděl jsem u počítače stejnou dobu, ale snadno jsem se rozptýlil internetem a televizí.“

Kdežto když byl v září v šesti různých městech, byl mnohem produktivnější. Během 48 hodin týdně toho stihl mnohem více.

Pracovní doba od 09:00 do 17:00 hod není optimální

Jay si chce během dne užít co nejvíce svého volného času, a proto pracuje raději v noci. Rychle vstane z postele, protože je nadšený. A pak jde ven. Pracuje sedm dní v týdnu a má flexibilní pracovní dobu. Může si vzít den volna, kdy se mu zlíbí a vychutnat si prázdné kino v 14:00 hodin.

„Když jsem pracoval v kanceláři, zbytečně jsem plýtval časem. Dojížděl jsem a rozptýlil mě hodně internet.“

Nejproduktivnějším obdobím pro Jaye byl pobyt v Livit na Bali. Je to integrovaný co-living a co-working prostor s jídlem a občerstvením, kde se mohl soustředit na práci. Všechny ostatní věci hodil za hlavu. A za all inclusive zaplatil 1 500 dolarů měsíčně, což je méně než nájemné ve většině velkých městech.

Cestování rozšiřuje kulturní bublinu

Jay má přátele po celém světě, jejichž životní zkušenosti jsou velice odlišné než jeho. Přinášejí mu nový úhel pohledu. Učí se o skutečných problémech, které mají vliv na svět v globálním měřítku a které z něj udělají lepšího podnikatele.

Existuje spousta co-workingů po celém světě, kde mohou digitální nomádi najít někoho na spolupráci. Nomádi se z každé své cesty podělí o své zážitky a rady na Reddit či Nomad Forum.

Zdroj / Foto: Entrepreneur

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru