Čeští studenti z ČVUT získali druhé místo na Amazon soutěži v UI, předčili prestižní americké univerzity

Čeští studenti z ČVUT získali druhé místo na Amazon soutěži v UI, předčili prestižní americké univerzity

Skupina pěti studentů z ČVUT, pod vedením profesora Jana Šedivého, vyhrála se svým chatbotem Alquist druhé místo v soutěži Amazonu v Las Vegas. Studenti ukázali, že Česko patří mezi špičku ve vývoji umělé inteligence. Součástí výhry bylo i 100 tisíc dolarů, tedy přes 2 miliony korun.

Pětičlenná skupina studentů je vedená profesorem Janem Šedivým, který již v minulosti pracoval pro společnosti IBM či Google a je zároveň jedním z průkopníků propojování světa akademického a komerčního. Studenti Long Hoang Nguyen, Jakub Konrád, Petr Marek, Martin Matulík a Jan Pichl mají s projektem Alquist vlastní youtube kanál i facebookové stránky.

 

 Alquist logo


Snímek obrazovky 2017-12-01 v 13.22.40

S chatbotem Alquistem nesoutěží poprvé, v létě předčili vývojáře z MIT či Princetonu, tedy na soutěžích prestižních univerzit na druhé straně Atlantiku. Získali nejvyšší průměrné hodnocení od zákazníků a nejdelší průměrné délky rozhovoru. Díky tomu také dostali příležitost soutěžit právě v Alexa Prize.

Úkolem studentů bylo naprogramovat chatovací nástroj, který by byl schopen spolupracovat s Amazon Echo zařízením pro domácnost. Jsou to smart krabičky s umělou inteligencí jménem Alexa, které dokáží ovládat televize nebo nakupovat z internetu. 

Finále vývojářské soutěže probíhalo celý týden a projekty testovali jak vybraní zákazníci Amazonu, tak i jeho zaměstnanci.

V českých zemích to není jediný příklad špičkového vývoje UI. Například slovenský programátor a vývojář Marek Rosa stojí za společností GoodAl, která se snaží s pomocí peněz, které vydělal na hrách, vytvořit

 

kluci Alquist Snímek obrazovky 2017-12-01 v 13.22.20.

Zdroje: amazon.com, ihned.cz

Komentáře

Nahoru