Český telekomunikační úřad zrušil výběrové řízení. Operátoři by zaplatili příliš mnoho. Spotřebitel na tom také nevydělá, hájí se ČTÚ. Státní kasa ale prodělá

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) včera zrušil výběrové řízení na licence pro frekvence v pásmech 800 MHz, 1800 MHz a 2600 MHz, které jsou vhodné pro LTE sítě, o než se ucházely tři existující mobilní operátoři a jeden nový hráč na trhu.

ČTÚ o této skutečnosti informuje ve své tiskové zprávě. ČTÚ přitom uvádí zajímavý důvod zrušení výběrového řízení, kterým měla být příliš vysoká cena nabízená operátory. Nabídky čtyř uchazečů v aukci přesáhly podle ČTÚ 20 miliard korun.

Ačkoli z  celkové zaplacené sumy by profitoval zejména státní rozpočet, podle stanoviska ČTÚ by vysoká cena za licence měla negativní dopad na následné investice do budování 4G sítí a ceny služeb poskytované přes tyto sítě.

„Navíc takto vysoké ceny vydražených frekvencí by se musely negativně promítnout v podobě přemrštěných sazeb rychlého mobilního internetu. Považujeme proto za nutné zasáhnout a zabránit tak budoucím negativním důsledkům pro spotřebitele,“ uvádí ČTÚ ve stanovisku.

ČTÚ ve sdělení poukazuje na příklad Nizozemska, které eurokomisařka Neelie Kroesová podle ČTÚ kritizovala za příliš vysoké ceny licencí. Kroesová měla uvést, že by se členské státy měly zaměřit na veřejný zájem a investice do sítí a nevidět v aukcích za licence jen zdroj dalších příjmů pro stát. Ačkoliv zdůvodnění ČTÚ má racionální základ, prezentované zdůvodnění a celý postup jsou vnímány spíše jako kontroverzní kroky hned z několika důvodů. Stav trhu v oblastni poskytování služeb v sektoru mobilních komunikací, který je v České republice regulovanán právě ze strany ČTÚ, jež se nyní tak výrazně zasazuje o ochranu spotřebitelů, je dlouhodobě považován za jeden z nejhorších trhů v zemích vyspělého světa. Horší je to snad již jen u našich bratrů na Slovensku. Zrušení také znamená další oddálení spuštění 4G sítí na nových frekvencích, z čehož opět jaksi spotřebitel zrovna dvakrát profitovat také nebude.

Ve výběrovém řízení se o frekvence kromě tří současných mobilních operátorů uchází i finanční skupina PPF vlastněná oficiálně nejbohatším človekem bývalého Československa, Petrem Kellnerem (u něhož se stále propírá také pochybný zisk jeho majetku). Již v průběhu výběrového řízení se ale objevily informace, že Kellner chce údajně koupit českou pobočku Telefónica O2.

Komentáře

Nahoru