Český psychiatrický systém po tragickém incidentu smrti pacienta čelí Evropskému soudu pro lidská práva

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) vydal významný rozsudek ve čtvrtek, týkající se tragické události, k níž došlo v roce 2015 na psychiatrii v Olomouci. Případ se týkal pacienta trpícího paranoidní schizofrenií, který zemřel po zásahu policie, jež zahrnoval použití taseru a podání sedativ.
V průběhu jednoho ze svých záchvatů byl muž převezen do olomoucké psychiatrické léčebny. Zde se stal agresivním, začal útočit na sanitáře a ničit majetek nemocnice. Lékaři, v konfrontaci s násilným chováním pacienta, zavolali policii, která zareagovala třemi výboji taseru. Následně mu byla podána injekce sedativ a krátce poté pacient zemřel. Původní příčinou úmrtí byla označena srdeční arytmie.
Celá situace se stala předmětem vyšetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů, která případ uzavřela a policie kauzu odložila. I když sestra pacienta, která podala stížnost, postoupila případ až k Ústavnímu soudu, ani zde nebyla úspěšná.
Výsledek případu se dostal až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. V rámci tohoto procesu se zdůraznilo selhání české psychiatrie při adekvátní reakci na předvídatelnou krizi pacienta s diagnózou schizofrenie. Právnička Šárka Dušková z Validity Foundation, která zastupovala rodinu zemřelého, komentovala rozsudek tím, že ESLP zdůraznil selhání české psychiatrie v reakci na krizi pacienta.
Klíčovými aspekty rozhodnutí soudu bylo, že nedošlo k použití deeskalačních technik a pacientovi nebyly nabídnuty mírnější postupy než podání sedativ. Rozsudek také kritizuje nedostatečné informování policie o zdravotním stavu pacienta, včetně jeho léčby vysokým krevním tlakem. Dále soud odsoudil postup policistů, kteří pacienta postavili do polohy na břiše, což nese riziko udušení.
V reakci na rozsudek uvedl Petr Konůpka, vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva, že soudní rozhodnutí bude projednáno Kolegiem expertů k výkonu rozsudků ESLP. Tato instituce navrhne opatření k zamezení podobným situacím v budoucnosti.
Rozsudek také přisoudil rodině zemřelého odškodné ve výši 25 000 eur. Tato událost klade důraz na nutnost změn v českém systému duševní zdravotní péče a potřebu deinstitucionalizace služeb. Šárka Dušková podotkla, že je nezbytné, aby vláda a ministerstvo zdravotnictví přijaly opatření k implementaci rozsudku a zlepšení péče o pacienty s mentálními onemocněními.
Zdroj foto: www.pexels.com
Komentáře